Barroso gratuluje Ukrainie relacji z Rosją

Szef KE Jose Barroso pogratulował prezydentowi Ukrainy reform na rynku energetycznym, pragmatyzmu oraz postępu w relacjach z Rosją. Wiktor Janukowycz zapewnił w Brukseli, że za jego prezydentury tranzyt rosyjskiego gazu do partnerów w UE nigdy nie będzie zagrożony.

 

- Już nigdy nie będzie takich problemów jak w przeszłości. Ukraina jest zdeterminowana, by wypełniać swe obowiązki wobec UE i Rosji - zapewnił w poniedziałek Janukowycz na konferencji prasowej po spotkaniu z Barroso, nawiązując do dwutygodniowej przerwy w dostawach rosyjskiego gazu w styczniu 2009 roku do niektórych państw UE.

 

Była to już druga wizyta Janukowycza w Brukseli od czasu objęcia przez niego w lutym urzędu prezydenta Ukrainy.


- Gratuluję prezydentowi Janukowyczowi dotychczasowych osiągnięć. Obaj zobowiązaliśmy się do dalszego pogłębiania naszych relacji - powiedział Barroso. Gratulował przede wszystkim reform na rynku energii: przyjęcia nowej ustawy gazowej oraz decyzji o podpisaniu protokołu akcesyjnego do Wspólnoty Energetycznej, co - jak zapewnił Janukowycz - ma nastąpić już 24 września.

 

Postęp, zdaniem Barroso, nastąpił też w modernizacji ukraińskiej sieci transportu gazu, a KE sfinansuje dwa studia wykonalności w tej sprawie. - Ukraina pozostanie kluczowym krajem tranzytowym i musimy znaleźć stabilne warunki transportu, odzwierciedlające interes wszystkich stron: Ukrainy, UE i Rosji - powiedział Barroso.

 

Pytany, czy nie obawia się, że Ukraina zbytnio ciąży w stronę Rosji po objęciu urzędu prezydenta przez Janukowycza, Barroso zapewnił, że "KE z zadowoleniem wita postęp w relacjach Ukraina-Rosja". - To jest także w interesie UE - podkreślił - gdyż Rosja to także bardzo ważny partner dla UE. Jego zdaniem takie konstruktywne podejście w pragmatyczny sposób pomaga rozwiązywać kłopoty.

 

Także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy cieszył się, że "Ukraina przeżywa okres stabilności politycznej, opartej na silnej większości parlamentarnej". - To pozwoli Ukrainie na postęp w przyjmowaniu reform - powiedział.

 

Janukowycz podniósł kwestię dialogu wizowego, wyrażając nadzieję, że na najbliższym szczycie UE-Ukraina 22 listopada w Brukseli zostanie przyjęty "plan działania" w kierunku całkowitego zniesienia obowiązku wizowego między UE a Ukrainą. Barroso nie odniósł się do tego tematu na konferencji prasowej, ale w komunikacie KE podkreślono, że ta kwestia będzie jednym z tematów szczytu.

 

Barroso i Van Rompuy obiecali natomiast przyspieszenie wysiłków w celu zawarcia "najszybciej, jak to możliwe" umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zwłaszcza w aspekcie handlowym, czyli umowy o wolnym handlu. - Tym samym oferujemy Ukrainie dostęp do największego na świecie rynku, dający perspektywę podwojenia obecnego eksportu do UE - powiedział. Przyznał jednak, że wciąż są "duże problemy" do rozwiązania, zwłaszcza dotyczące taryf.

 

Przedstawiciele UE zapewnili też, że w rozmowach z prezydentem Ukrainy podnieśli kwestię praw człowieka, państwa prawa i wolności obywatelskich, w tym wolności mediów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

holeton 02:38:56 | 2010-09-14
Czyli co,waruj z podkulonym ogonem,miłuj wschodniego sąsiada pod stabilnymi rządami kuglarzy i nie przeszkadzaj w gazowych  interesach z Wielkim Bratem to może pozwolimy obywatelom zbierać szparagi i truskawki bez wiz.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?