"Świat powstał sam, nie potrzebował Stwórcy"

Świat nie potrzebował Stwórcy, by powstać – twierdzi Stephen Hawking, słynny fizyk z Uniwersytetu w Cambridge. Od 1986 r. jest on członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Dotychczas twierdził on, że uznawanie Boga za stwórcę świata jest do pogodzenia z nauką.

 

Brytyjski dziennik „The Times” opublikował fragmenty nowej książki uczonego, „The Grand Design” (Wielki plan), która ma się ukazać 9 września. Autor polemizuje w niej z poglądem Isaaca Newtona, według którego świat nie mógł powstać bez ingerencji Boga.

 

Czy świat potrzebował stwórcy? Nie – podkreśla Hawking. Tłumaczy, że powstał on sam z siebie, zgodnie z logiką praw fizyki. – Na mocy prawa grawitacji świat mógł sam się stworzyć z niczego. Spontaniczne stworzenie jest powodem, z jakiego coś istnieje, z jakiego istnieje świat, z jakiego my istniejemy – dodaje brytyjski naukowiec. – Nie trzeba wzywać Boga, by ożywić świat – konkluduje Hawking.

 

Powołuje się on na dokonane w 1992 r. odkrycie planety krążącej po orbicie wokół innej gwiazdy niż Słońce. Podobieństwo jej warunków istnienia do Ziemi sprawiło, że mało przekonujące stało się dla niego przekonanie, iż „Ziemia została pomyślana w konkretnym celu”, dla istot ludzkich.

 

68-letni Hawking, jeden z najwybitniejszych współczesnych astrofizyków, kosmologów i fizyków teoretyków, od 22. roku życia choruje na stwardnienie zanikowe boczne, które spowodowało jego paraliż. Porusza się na wózku inwalidzkim, komunikując się z otoczeniem za pomocą komputera i syntezatora mowy. W latach 1979-2009 kierował na Uniwersytecie w Cambridge tą samą katedrą, na której czele 300 lat wcześniej stał Newton.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.71

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Frodo 01:45:12 | 2012-10-03
Hej religianci! Zanim napiszecie kolejny dowodzący Waszej chrześcijańskiej blyskotliwości komentarz typu: "a kto stworzył prawa fizyki", weźcie do ręki podręcznik do mechaniki kwantowej i poczytajcie zamiast Biblii. MOzecie też obejreć serię wykładów w kwestiach kosmologicznych Lawrence'a Maxwell Krauss'a dostępnych na YT o powstaniu wszechświata.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dupek 22:44:33 | 2012-02-06
 Katolicki naród można było sie spodziewć takich komentarzy :-) bóg nie istnieje a wy jesteście za mało inteligientni na pojęcie tego.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MR 18:42:15 | 2012-01-14
 Wiara i wiedza mogą się uzuzpełniać, a nie wykluczają się. Ważne aby umieć je rozróżnić. Temu dżentelmenowi (skądinąd mądremu i zasłużonemu na polu rozszerzania wiedzy) trochę się to pomyliło

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:32:26 | 2012-01-14
 Hawking nie pomyślał o jednym: skąd się wzięły prawa fizyki, któe umożliwiły powstanie świata. 

Co do odkrytej planety takiej jak Ziemia, to na jej temat nic nie wiadomo, bo Ziemia ma wiele specyficznych parametrów, których łączne istnienie umożlwia istnienie Ziemi. Jednym z nich jest niezwykle stabilna orbita, wskutek istnienia Księżyca. Kolejnym warunkiem precyzyjna odległość od gwiazdy, czyli Słońca - ani za daleko, ani zbyt blisko.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nieznany 15:42:30 | 2012-01-14
dzietność czyli na matkę przypada ileś dzieci ok 1.40 przypada chłopców i jedynie 1.04 dziewczynek i przez to na swiecie jest więcej mężczyzn ale kobiety zyją dłużej!!!!,wzrost u mężczyzn to ok 182 cm a u kobiet 171 cm na swiecie co roku przybywa 1.5% mężczyzn i 1.45% kobiet a 100 lat temu to ok 0.93% mężczyzn i 1.29% kobiet

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nieznany 15:33:06 | 2012-01-14
w roku 2011 na świecie żyje               
3.561.098.117 mężczyzn
3.464.118.093 kobiet
długość życia dla:
kobiet 72.17 lat
mężczyzn:65.87 lat
dzietność na świecie ok 1.40 mężczyzn i 1.04 kobiet

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nieznany 15:23:09 | 2012-01-14
a

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~viki 21:42:16 | 2010-09-03
ale ty jestes nienormalna nawet gówno samo się nie zrobi a co dopiero wszechświat i ludzie

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aragorn 15:19:33 | 2010-09-03
Oj, oj, oj! Kto tu nie rozumie, czym jest nauka? Już tłumaczę. Nauka jest działalnością zmierzającą do pozyskiwania wiedzy, jej produktem jest wiedza, a narzędziami doświadczenia i hipotezy. Wielu ludzim myli się poszukiwanie wiedzy z jej znajdowaniem. Przy dochodzeniu do wiedzy powstaje wiele odpadów naukowych, błędnych hipotez, nieudanych doświadczeń. Jednakże nie jest prawdą, że wiedza się zmienia, zmienia się jej wielkość, ale coś, co było wiedzą, być nią nie przestaje. Wiemy, że ziemia krąży wokół słońca, a nie odwrotnie, badania kosmosu tej wiedzy już nie zmienią. Wiedza się poszerza, a nie zmienia. Demaskowanie błędów nauki nie jest przemianą wiedzy, ale jej poszerzaniem. Jeśli udowadnia się, że jakieś twierdzenie naukowe było błędne, to oznacza tyle, że nie było ono nigdy wiedzą. Nie można twierdzić, że coś przestaje być wiedzą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~doktor 14:05:02 | 2010-09-03
Mr. Hawking stwierdza, że Wszechświat "powstał sam z siebie, zgodnie z logiką praw fizyki". Na tym miejscu chciałbym przypomnieć, że owe prawa fizyki zostały ustalone przez... ludzi. Według ludzkich praw fizyki jest to możliwe- szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie nauka nie jest bezpośrednio połączona z boskim pierwiastkiem.

Nauka jest sobą tylko wtedy, gdy wciąż ewoluuje, a jej paradygmaty są wciąż poddawane wątpliwościom. Uznanie paradygmatu za ostateczny jest sprzeczne z samą koncepcją paradygmatu: nie jest on dany raz na zawsze, ponieważ jest umowny. Mr. Hawking uznał więc byt niedoskonały- materię, za byt doskonały, co jest sprzeczne z ideą nauki.

Moim zdaniem poddając swemu sceptycyzmowi boski kreacjonizm automatycznie swoją wypowiedzią poddaje w wątpliwość obiektywny sens naukowego wytłumaczenia powstania świata w ogłoszonej przez siebie koncepcji.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook