"Polityka Polski wobec Gruzji nie zmieni się"

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Gruzji Grigolem Waszadzem o relacjach tego kraju z Unią Europejską. Sikorski zapewnił, że Polska nie zmieni dotychczasowej polityki, jaką prowadzi wobec Gruzji.

 

Podczas wspólnej konferencji obydwaj ministrowie mówili o znaczeniu unijnego programu Partnerstwa Wschodniego dla zbliżenia Gruzji do Unii Europejskiej. - To doskonała forma współpracy - ocenił Waszadze.

 

Z kolei Sikorski zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch lat Gruzja dokonała olbrzymich postępów w gospodarce i rozwoju demokracji.

 

Ministrowie zwrócili też uwagę, że niedługo współpraca między UE a Gruzją przyniesie ułatwienia wizowe dla obywateli kaukaskiej republiki.

 

Polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego zmierza do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. W programie uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.

 

Sikorski pytany przez gruzińskich dziennikarzy o to, czy po wyborach prezydenckich w Polsce możliwa jest zmiana polityki zagranicznej, jaką prowadzi nasz kraj wobec Gruzji odpowiedział: "Prezydent (Bronisław) Komorowski będzie kontynuował przyjazne relacje między naszymi krajami. Polityka wobec Gruzji się nie zmieni".

 

Sikorski powiedział również, że Polska wspiera integralność terytorialną Gruzji i podkreślił, że nie uznaje ona niezależności Abchazji i Osetii Południowej.

 

Abchazja - podobnie jak druga separatystyczna gruzińska prowincja - Osetia Południowa, oderwała się od Gruzji po krótkiej wojnie na początku lat 90. Przez ponad dekadę utrzymała niezależność od Tbilisi i budowała własne instytucje quasi-państwowe, jak oceniają obserwatorzy - przy nieformalnym wsparciu Rosji. Kiedy w 2008 roku Gruzja próbowała odzyskać zbrojnie Osetię Południową, wojska rosyjskie wkroczyły do Osetii i dalej na teren Gruzji. Moskwa uznała po tej wojnie niepodległość obu republik. Społeczność międzynarodowa uznaje je nadal za prowincje Gruzji.

 

We wtorek Sikorski po południu spotka się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i premierem Niką Gilaurim. Rano szef MSZ złożył wieńce pod pomnikiem Bohaterów Walk o Integralność Terytorialną Gruzji. Spotkał się też z przedstawicielami Polonii i opozycji.

 

Sikorski wręczył ponadto Odznakę Honorową "Bene merito" trzem osobom, m.in. księdzu Witoldowi Szulczyńskiemu - szefowi Caritas w Gruzji. To wyróżnienie jest nadawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?