Dożywocie dla zamachowców od płynnych bomb

Dożywocie dla zamachowców od płynnych bomb
Wykrywając w sierpniu 2006 roku spisek, policja brytyjska zapobiegła zamachom na podobną skalę, co zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku. (fot. caribb/flickr.com)
PAP / drr

Sąd w podlondyńskim Woolwich skazał trzech brytyjskich muzułmanów na dożywotnie pozbawienie wolności z oskarżenia o udział w spisku na życie pasażerów linii lotniczych na transatlantyckich trasach latem 2006 roku. Sędzia orzekł, że w więzieniu powinni spędzić co najmniej 20 lat.

Wszyscy trzej byli sądzeni w tej samej sprawie po raz trzeci (poprzednio w 2008 roku i 2009 roku), za każdym razem z udziałem ławy przysięgłych w innym składzie.

W obu procesach zostali oczyszczeni z zarzutów spisku na życie pasażerów samolotów oraz powiązań terrorystycznych z liderem siatki Abdullą Ahmetem Alim i skazani pod łagodniejszym zarzutem przygotowywania zamachów na życie ludzi.

Zdaniem prokuratury ława przysięgłych powinna raz na zawsze przesądzić, czy oskarżeni byli gotowi się wysadzić na pokładzie samolotów, czy nie, nawet jeśli nie byli świadomi tego, co planował lider siatki Abdulla Ahmet Ali, skazany na dożywocie we wrześniu 2009 roku. Stąd jej wniosek o trzeci proces z nową ławą przysięgłych.

DEON.PL POLECA

Dowodem rzeczowym w sprawie przeciw oskarżonym były kasety wideo, które muzułmańscy zamachowcy mają w zwyczaju nagrywać przed samobójczą śmiercią. Filmy, w których oskarżeni grozili "wrogom islamu" miały być udostępnione jako przykład do naśladowania dla innych muzułmanów.

Nazwał ich przy tym "szeregowymi wykonawcami" spisku, nie mającymi świadomości, co było celem zamachów, i nie biorącymi udziału w ich planowaniu ani nawet w przygotowaniu ładunków wybuchowych.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

We wrześniu ub. r. w tej samej sprawie trzech głównych oskarżonych (Ali, Assad Sarwar oraz Tanvir Hussain) zostało uznanych winnymi planowania zamachów na samoloty i skazanych na wysokie kary więzienia.

Sawant, Khan i Zaman w tym samym procesie zostali uznani winnymi przygotowywania zamachów na życie ludzi (choć niekoniecznie na życie pasażerów linii lotniczych). Ogółem w sprawie sądzonych było osiem osób.

Wykrycie przygotowywanego zamachu spowodowało chaos w międzynarodowym ruchu lotniczym i skłoniło władze do wprowadzenia zakazu wnoszenia płynów na pokład w bagażu podręcznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dożywocie dla zamachowców od płynnych bomb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.