UE: Eurojust uruchomił rejestr antyterrorystyczny

(fot. depositphotos.com)

Ma zwiększać bezpieczeństwo oraz wspierać wymiar sprawiedliwości państw członkowskich w bardziej skutecznym reagowaniu na zagrożenie terroryzmem - Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (Eurojust) uruchomiła rejestr antyterrorystyczny.

 

CTR, bo taki jest jego skrót od angielskiego Counter-Terrorism Register, funkcjonuje od 1 września, ale oficjalna inauguracja dla przedstawicieli mediów odbyła się w czwartek w Brukseli.

 

"Rejestr antyterrorystyczny to znaczący krok naprzód w walce z terroryzmem. Ponieważ przestępcy coraz częściej organizują się w siatki o zasięgu międzynarodowym, organy UE muszą działać na podobnej zasadzie" - podkreślił przewodniczący Eurojustu Ladislav Hamran.

 

Szybki dostęp do informacji o powiązanych postępowaniach prowadzonych przez organy sądowe w różnych krajach członkowskich ma umożliwić skuteczniejszą koordynację i przyspieszenie postępowań przeciwko osobom podejrzewanym o terroryzm.

 

"Tego rodzaju informacje to klucz do walki z terroryzmem, bo dzięki nim łatwiej będzie nam zapewnić sprawiedliwość i bezpieczeństwo na terenie UE" - wskazał szef Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej.

 

Utworzenie rejestru to efekt zamachów w Paryżu i Saint-Denis w listopadzie 2015 r., po których błyskawicznie ustalono międzynarodowe powiązania między zamach2owcami. Niedługo potem Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Włochy, Luksemburg i Holandia zaproponowały utworzenie CTR, za pośrednictwem którego gromadzono by informacje na temat siatek terrorystycznych.

 

Rejestr utworzono zgodnie z decyzją Rady UE jeszcze z 2005 r. w sprawie wymiany informacji i współpracy dotyczącej przestępstw terrorystycznych. Przewiduje ona, że każde państwo członkowskie wyznacza wyspecjalizowaną służbę w ramach policji lub innych organów ścigania, która ma dostęp do wszystkich istotnych informacji dotyczących dochodzeń ws. przestępstw terrorystycznych. Jednostka taka ma je gromadzić i przekazywać na poziom unijny.

 

Od września wszystkie państwa członkowskie zyskują możliwość korzystania z rejestru CTR i zgłaszania informacji o osobach podejrzanych i prowadzonych śledztwach. Aby ułatwić przekazywanie informacji, opracowano specjalny szablon i przyjęto jednolite standardy ws. zgłoszeń.

 

Informacje będą przekazywane Eurojustowi przez właściwe organy krajowe. "CTR stanowi unikalną w skali europejskiej bazę danych o wszelkiego rodzaju aktach terroryzmu i jest także odpowiedzią na stale zmieniające się zagrożenie terroryzmem niedżihadystycznym, w tym także skrajnie prawicowym i lewicowym terroryzmem europejskim" - podkreśliła unijna agencja w swoim komunikacie.

 

Eurojust został powołany do życia w 2002 roku. Jego misją jest wspieranie i wzmacnianie współpracy i koordynacji działań krajowych organów wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością ponadgraniczną dotykającą kraje Unii Europejskiej. Jego siedziba znajduje się w Hadze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?