Bułgaria: konsultantka resortu zdrowia: można już mówić o epidemii odry

(fot. depositphotos.com)

W Bułgarii możemy już mówić o epidemii odry - poinformowała w poniedziałek krajowa konsultantka ministerstwa zdrowia ds. epidemiologicznych prof. Mira Kożucharowa. Od lutego do 8 sierpnia odnotowano 1134 przypadki zachorowań na odrę, w tym ponad 700 w Sofii.

 

W poniedziałek służby sanitarne poinformowały o kolejnym przypadku, tym razem w Warnie, gdzie dotychczas nie odnotowywano zachorowań na odrę.

 

Według prof. Kożucharowej latem zarażeń jest więcej; tygodniowo odnotowuje się przeciętnie 20 nowych przypadków. W 80 proc. chorują dzieci w wieku do 9 lat. Wiadomo, że epidemia szerzy się w romskich dzielnicach, gdyż Romowie nie pozwalają na szczepienie dzieci.

 

Krajowa konsultantka wezwała do wzmożenia kampanii na rzecz szczepień, mobilizacji lekarzy rodzinnych w celu zapobieżenia chorobie. Odra pojawiła się w Bułgarii ponad rok temu; od tamtej pory odnotowano kilka przypadków śmiertelnych.

 

W Bułgarii szczepienia są obowiązkowe od ponad 40 lat. Według ekspertów istnieje jednak około 20-procentowa grupa nieszczepionych osób w różnym wieku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?