Amnesty International potępiła wyrok na kirgiskiego obrońcę praw człowieka Azimżana Askarowa

(fot. shutterstock.com)

Organizacja Amnesty International potępiła w środę zatwierdzenie przez wymiar sprawiedliwości w Kirgistanie wyroku dożywotniego więzienia na kirgiskiego obrońcę praw człowieka Azimżana Askarowa, skazanego za udział w konfliktach etnicznych w tym kraju w 2010 roku.

 

Denis Kriwoszejew, wicedyrektor AI na Europę i Azję Środkową, oświadczył, że wyrok na 70-letniego Askarowa świadczy o "kompletnej pogardzie dla praw człowieka".

 

We wtorek czujski sąd obwodowy Kirgistanu zatwierdził karę dożywotniego więzienia dla aktywisty.

 

Został on zatrzymany we wrześniu 2010 roku pod zarzutem podżegania do nienawiści etnicznej w toku starć między Uzbekami i Kirgizami na południu kraju oraz za udział w zabójstwie policjanta podczas rozruchów ulicznych.

 

W 2017 roku sprawa Askarowa została rozpatrzona przez sąd II instancji, który utrzymał wyrok w mocy. W ocenie Komisji Praw Człowieka ONZ, w przypadku Askarowa doszło do naruszenia praw człowieka, władze kirgiskie zastosowały tortury, dopuściły się wobec niego oraz innych więźniów arbitralnych zatrzymań i maltretowania.

 

Askarow działał jako obrońca praw człowieka w rejonie Halal-Abad na zachodzie kraju.

 

Organizacje praw człowieka mają podstawy sądzić, że rozruchy, na które powołuje się kirgiski wymiar sprawiedliwości, stanowiły dla tamtejszych władz pretekst do represji.

 

W 2015 roku Askarow został laureatem przyznanej mu zaocznie przez Departament Stanu USA nagrody "Za Obronę Praw Człowieka", na co rząd Kirgistanu zareagował protestem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?