Białoruś/Centrum Praw Człowieka Wiasna: zapadł kolejny wyrok śmierci

(fot. depositphotos.com)

Na Białorusi zapadł kolejny wyrok śmierci - poinformowało we wtorek Centrum Praw Człowieka Wiasna. Karę orzekł sąd w Witebsku wobec mężczyzny, który zabił dwie starsze kobiety. Jest to drugi na Białorusi wyrok śmierci w 2019 roku.

 

"30 lipca witebski sąd obwodowy orzekł kolejny wyrok śmierci wobec Wiktara Pawłaua, który był oskarżony o zamordowanie dwóch emerytek" - poinformowała Wiasna.

 

Do zabójstwa doszło w grudniu ubiegłego roku we wsi w obwodzie witebskim. 50-letni Pawłau przyszedł do domu dwóch starszych kobiet, by - jak twierdził w czasie procesu - kupić wino.

 

Mężczyzna ciężko pobił swoje ofiary i ukradł znajdujące się w domu pieniądze. W wyniku obrażeń kobiety zmarły - ich ciała znaleziono po kilku dniach.

 

Jest to już drugi wyrok śmierci w tym roku na Białorusi. W ubiegłym roku sądy skazały na najwyższy wymiar kary dwie osoby, a cztery wcześniejsze wyroki zostały wykonane.

 

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

 

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

 

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?