Ukraina / Exit poll: wybory parlamentarne wygrała partia Sługa Narodu

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu, uzyskując 43,9 proc. poparcia - poinformowali w niedzielę, po zakończeniu głosowania, organizatorzy Narodowego Exit Poll.

 

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców.

 

Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc. Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc., a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców.

 

Pozostałe ugrupowania, które uczestniczył w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Narodowy Exit Poll przeprowadziły wspólnie: fundacja Demokratyczni Inicjatywy, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Centrum Razumkowa.

 

Dwa inne exit poll, przeprowadzone przez stacje telewizyjne 112 Ukraina i News One oraz pracownię Socis i organizację pozarządową Komitet Wyborców Ukrainy, przyniosły podobne rezultaty. Dane z sondaży przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi pochodzą z godziny 18 (17 w Polsce).

 

Na podstawie tych badań Sługa Narodu może mieć w nowym parlamencie 125 mandatów. Opozycyjna Platforma - Za Życie może liczyć na 35 miejsc, Europejska Solidarność - na 25, Batkiwszczyna - 23, a Głos - 18.

 

Wyniki sondażowe dotyczą jedynie połowy Rady Najwyższej Ukrainy. W niedzielnych wyborach Ukraińcy wyłaniali 225 deputowanych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

 

W parlamencie w Kijowie formalnie zasiada 450 posłów, jednak wyborów nie przeprowadzono na zaanektowanym przez Rosję Krymie oraz w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu na wschodzie kraju.

 

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydent Zełenski zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos.

 

"Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać; mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy" - oświadczył Zełenski na konferencji prasowej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

 

Prezydent powtórzył, że na stanowisku premiera widzi "guru ekonomicznego" i podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu. "Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców" - zapewnił.

 

"Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją" - oświadczył Zełenski.

 

Na ogłoszenie oficjalnych wyników niedzielnego głosowania Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ma czas do 5 sierpnia.

 

CKW podała na podstawie danych z 51 spośród 199 okręgów wyborczych, że frekwencja w wyborach wyniosła 49,3 proc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?