Hiszpania: 7-krotny wzrost liczby nielegalnych migrantek z niemowlętami

(fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA)

Liczba docierających do Hiszpanii przez Morze Śródziemne nielegalnych migrantek z dziećmi w wieku niemowlęcym wzrosła w 2018 roku do ponad 900, czyli siedmiokrotnie - wynika z danych Rzecznika Praw Obywatelskich w Madrycie (DdP).

 

Jak poinformowały w czwartek hiszpańskie media powołujące się na statystyki hiszpańskiego ombudsmana, w 2017 roku na wyprawę morską do Hiszpanii zabrało swoje niemowlęta 126 migrantek wypływających z wybrzeży Afryki Północnej.

 

Według Santiago Yergi z biura DdP, zjawisku zabierania w niebezpieczną podróż małych dzieci w wieku do 1 roku towarzyszy też zmiana kierunków, z których pochodzą docierający do Hiszpanii nielegalni migranci.

 

“Jeszcze niedawno wśród nielegalnych migrantów z Afryki dominowali obywatele byłych brytyjskich kolonii. Tymczasem dzisiejsi przybysze wywodzą się głównie z byłych kolonii Francji" - wyjaśnił Yerga.

 

W opinii przedstawiciela hiszpańskiego ombudsmana wśród wielu czynników nasilających desperackie próby dotarcia do Hiszpanii z Afryki ważną kwestią jest “uaktywnienie się grup przestępczych zajmujących się przemytem ludzi".

 

Z szacunków władz w Madrycie wynika, że na terytorium Hiszpanii znajduje się obecnie kilkanaście tysięcy nieletnich migrantów bez opieki. “97 proc. z nich to chłopcy"- dodał Yerga.

 

W listopadzie 2018 roku rząd Pedra Sancheza rozpoczął negocjacje z władzami Maroka w sprawie przekazania kilku tysięcy nieletnich obywateli tego kraju przebywających nielegalnie i bez opieki w Hiszpanii. Rabat wciąż odmawia ich przyjęcia.

 

Według MSW w Madrycie w 2018 roku do Hiszpanii przybyła nienotowana wcześniej liczba ponad 64,3 tys. migrantów. Rekordowa była również liczba wniosków migrantów o możliwość pozostania w tym kraju - 55,6 tys.

 

Ze statystyk pozarządowej organizacji Caminando Fronteras (CF) wynika, że od stycznia 2018 do marca 2019 roku zanotowano również rekordową liczbę utonięć migrantów u brzegów Hiszpanii - 1022.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?