Al-Kaida przygotowywała zamach w Norwegii

Trzy osoby powiązane z Al-Kaidą, podejrzane o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, aresztowano w czwartek rano w Norwegii - poinformowała norweska policja. Podejrzani mieli powiązania z ludźmi, wobec których toczy się śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii.

 

"Aresztowano dziś trzech ludzi w związku z planowaniem przez nich terrorystycznego zamachu" - powiedziała na konferencji prasowej szefowa norweskiej służby bezpieczeństwa Janne Kristiansen. "Uważamy, że grupa ta ma powiązania z ludźmi za granicą, którzy mogą być powiązani z Al-Kaidą oraz ludźmi, wobec których prowadzone są dochodzenia w innych krajach, m.in. USA i Wielkiej Brytanii" - dodała.

 

Aresztowani, z których jeden został zatrzymany w Niemczech, a pozostałych dwóch w Norwegii, byli pod obserwacją od ponad roku. Cała trójka miała planować zamachy z użyciem lekkich, lecz potężnych bomb, podobnych do tych, które miały być użyte w udaremnionym samobójczym zamachu w nowojorskim metrze w 2009 roku.

 

Zatrzymania dokonano z obawy, by szczegóły śledztwa nie wydostały się na zewnątrz. "Obawialiśmy się, że dowody zostaną zniszczone, ponieważ wiedzieliśmy, że międzynarodowa organizacja medialna szykowała się do opublikowania materiału o całej sprawie. Dlatego pilną kwestią stało się dokonanie aresztowań" - wyjaśniła Kristiansen.

 

Jednym z aresztowanych jest 39-letni obywatel Norwegii, z pochodzenia muzułmański Ujgur z Chin. Drugim jest 37-letni Irakijczyk, który do Norwegii przyjechał w 1999 roku i ma tam prawo stałego pobytu. Trzecim jest 31-letni Uzbek z prawem stałego pobytu w Norwegii.

 

Jak podała Kristiansen, zagrożenie terrorystyczne w Norwegii po tych aresztowaniach jest niewielkie. "Groźba terroryzmu w Norwegii jest zazwyczaj niska, i niska jest też teraz" - powiedziała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?