"Izwiestija": po rozmowie Putina i Zełenskiego Moskwa i Kijów mogą wyjść z inicjatywą w sprawie jeńców

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Moskwa i Kijów mogą wkrótce przejawić gesty dobrej woli w kwestii wymiany osób przetrzymywanych przez obie strony - podały w piątek "Izwiestija". Dziennik powołuje się na źródło w rosyjskich kręgach dyplomatycznych zaznajomione z procesem dialogu prezydentów.

 

Informację tę potwierdzili "Izwiestijom" politycy i eksperci, którzy skomentowali pierwszą rozmowę telefoniczną Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego, przeprowadzoną w czwartek wieczorem.

 

Źródło, na które powołuje się dziennik, twierdzi, że aresztowani przez Rosję marynarze ukraińscy zapewne zostaną przekazani do ojczyzny, ale po tym, jak w Rosji zapadnie wobec nich wyrok sądowy. "Jest bardzo prawdopodobne, że gdy sąd wyda w sprawie marynarzy ostateczną decyzję, a Moskwa nie jest zainteresowana przeciąganiem tego procesu, to zostaną oni przekazani Ukrainie właśnie w charakterze gestu dobrej woli" - powiedziało to źródło.

 

"Izwiestija" zwracają też uwagę na niedawną propozycję Zełenskiego, skierowaną do Putina, aby w Mińsku przeprowadzić rozmowy na temat Donbasu, w których obok prezydentów Rosji i Ukrainy wzięliby udział przywódcy Francji, Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Dziennik podkreśla, że Kreml "nie odrzucił od razu tego rodzaju pomysłu, lecz obiecał rozpatrzeć perspektywy takiego szczytu".

 

Jak wskazuje gazeta, w piątek w Paryżu odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw czwórki normandzkiej, czyli formatu rozmów czterech państw (Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina) na temat konfliktu w Donbasie. "Choć wciąż nie wiadomo, czy w ślad za nimi nastąpi spotkanie prezydentów, to rozmowa telefoniczna Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego zwiększa szanse na kontynuowanie dialogu" - oceniają "Izwiestija".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?