USA: miliarder i aktywista Tom Steyer wystartuje w prawyborach Demokratów

(fot. depositphotos.com)

Miliarder, filantrop i ważny sponsor Partii Demokratycznej Tom Steyer, znany Amerykanom z finansowania kampanii na rzecz impeachmentu Donalda Trumpa, ogłosił we wtorek, że będzie się ubiegał o mandat tego ugrupowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

 

62-letni Steyer jest założycielem zarządcą funduszu hedgingowego Farallon Capital, działaczem na rzecz ochrony środowiska, rozwoju opieki medycznej, edukacji i poprawy losu imigrantów.

 

W październiku 2017 roku przeznaczył ponad 10 mln dol. na kampanię reklamową i informacyjną mającą ona celu impeachment prezydenta Donalda Trumpa. Steyer jest Demokratą i jednym z najważniejszych donatorów na rzecz tej partii. Podczas kampanii wyborczej do Kongresu w 2018 roku wyłożył na wsparcie jej kandydatów 30 mln dol.

 

W sumie w ostatnich trzech kampaniach wyborczych przeznaczył na dofinansowanie Demokratów ponad 100 mln dol. - przypomina CNN.

 

Wraz z żoną Kat Taylor podpisał zobowiązanie "The Giving Pledge", zgodnie z którym obydwoje przeznaczą na cele dobroczynne, jeszcze za życia, większość fortuny.

 

"The Giving Pledge" to kampania zainicjowana przez Billa Gatesa i Warrena Buffeta w 2010 roku, której celem jest nakłanianie bardzo bogatych ludzi do przeznaczania dużej części majątków na działalność charytatywną.

 

Steyer i Kat Taylor założyli kilka fundacji dobroczynnych, finansują też organizację pozarządową NextGenAmerica, która wspiera walkę z ociepleniem klimatycznym oraz liberalne podejście do kwestii imigracji, opieki medycznej i edukacji.

 

Jeśli chodzi o szanse Steyera w walce o Biały Dom, na jego niekorzyść działa fakt, że dołączył do wyścigu wyborczego Demokratów bardzo późno i nie wziął udział w pierwszej debacie kandydatów, ani też nie będzie mógł uczestniczyć w kolejnym takim pojedynku zaplanowanym na koniec lipca.

 

Aby wziąć udział w debacie telewizyjnej kandydatów trzeba spełniać pewne kryteria dotyczące np. wyników sondażowych.

 

Pierwsze głosowanie w prawyborach Partii Demokratycznej odbędzie się 3 lutego 2020 roku w stanie Iowa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?