Nigeria: armia zamiast dżihadystów, zabiła cywilów. Nie żyje 13 osób

(fot. (VOA/Nicolas Pinault) [Public domain])

Co najmniej 13 cywilów straciło życie podczas nieudanego ataku nigeryjskiego myśliwca na bazę bojowników Boko Haram w miejscowości Gajiganna, oddalonej o 50 km od stolicy stanu Borno, Maiduguri. Zamiast dżihadystów ostrzelano mieszkańców pobliskiej wsi.

 

Do incydentu doszło w położonym na północnym wschodzie stanie Borno, gdzie Boko Haram ma swe kryjówki - podaje agencja AFP, która powołuje się na relacje naocznych świadków.

 

Samolot myśliwski pojawił się w tamtych okolicach o godz. 19:30 czasu lokalnego w niedzielę (godz. 20:30 w Polsce). Mieszkańcy wsi wpadli w panikę i zaczęli uciekać, nie bacząc na wymianę ognia między siłami rządowymi i dżihadystami. Część z nich stała się ofiarą bombardowania: 13 osób straciło życie, a kilkanaście odniosło rany - podały miejscowe władze.

 

Rzecznik nigeryjskich sił powietrznych, Ibikune Daramola, powiedział AFP, że nic mu nie wiadomo o ofiarach wśród ludności cywilnej. "Mogę jedynie zapewnić, że lotnictwo wspomagało i osłaniało siły lądowe, zaatakowane przez terrorystów z organizacji Boko Haram" - dodał.

 

Korespondentowi AFP udało się jednak uzyskać w bazie wojskowej w Maiduguri wypowiedź jednego z oficerów, który stwierdził, że "ludność cywilna nie zastosowała się do rozkazów dowództwa operacyjnego, które nakazywały jej pozostanie w swych domach".

 

Nigeria od 2009 roku jest wstrząsana terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci ponad 27 tys. osób, a 1,8 mln ludzi zmusiła do opuszczenia miejsc zamieszkania.

 

Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że od końca 2015 roku Boko Haram zostało w większości pokonane, dżihadyści wciąż są w stanie atakować w mieście Maiduguri i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii.

 

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia.

 

W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii - lub przynajmniej jej części - w fundamentalistyczne państwo wyznaniowe.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?