Rosja: trwają akcje protestu związane ze sprawą dziennikarza Gołunowa

(fot. depositphotos.com)

W Rosji rozpoczęły się w niedzielę akcje protestu, zapowiadane w 13 miastach pod wpływem głośnego aresztowania dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. Uczestnicy demonstracji sprzeciwiają się fabrykowaniu spraw karnych wobec - jak oceniają - niewinnych osób.

 

Akcje protestu odbyły się już na rosyjskim Dalekim Wschodzie - we Władywostoku i Chabarowsku. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Późnym popołudniem odbędzie się demonstracja w Moskwie, która uzyskała zgodę władz miejskich oraz w Petersburgu, gdzie władze nie wydały zgody na zgromadzenie.

 

Protesty i pikiety zapowiedziano także m.in. w Kaliningradzie, Kazaniu, Machaczkale, Niżnym Nowogrodzie, Nowosybirsku, Omsku, Rostowie nad Donem.

 

Uczestnicy tych akcji mają żądać ukarania osób odpowiedzialnych za śledztwo wobec Gołunowa. Chcą też zaprotestować przeciwko innym sprawom karnym, których ofiarami są - jak oceniają - niewinni ludzie, jak w przypadku osób oskarżonych o członkostwo w domniemanych organizacjach ekstremistycznych: Nowoje Wieliczije (Nowa Wielkość) i Sieć.

 

Organizatorami demonstracji są: niezarejestrowana Partia Libertariańska i Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Mediów.

 

Gołunow, znany dziennikarz śledczy pracujący dla portalu Meduza, został aresztowany na początku czerwca. Oskarżono go o próbę handlu narkotykami, które - jak się uważa - zostały mu podrzucone. Dzięki bezprecedensowej akcji solidarności środowiska dziennikarskiego Gołunow został ostatecznie zwolniony, a sprawę karną wobec niego umorzono.

 

Na demonstracji w obronie Gołunowa, która odbyła się w Moskwie 12 czerwca i na którą władze miejskie nie wydały zgody, policja zatrzymała ponad 500 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?