Serbia: pezydent zwrócił się do Trumpa, by wpłynął na Kosowo

(fot. depositphotos.com)

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w piątkowym liście z życzeniami urodzinowymi dla prezydenta USA Donalda Trumpa zwrócił się do amerykańskiego przywódcy o wpłynięcie na Kosowo, aby kraj ten zniósł cła na towary produkowane w Serbii.

 

Vuczić podkreślił w liście, że obserwując jego "energiczną" i "odważną" pracę oraz otwartość na "niespodziewane podchodzenie do rozwiązywania problemów", jest przekonany, że Trump prowadziłby inną politykę w tej sprawie.

 

Jak zaznaczył, właśnie dlatego chciałby zwrócić się do prezydenta USA o wpłynięcie na Prisztinę, by ta zniosła cła, aby można było wznowić rozmowy w sprawie znalezienia "kompromisowego rozwiązania, możliwego do przyjęcia dla obu stron".

 

Pod koniec listopada rząd w Prisztinie podwyższył z 10 na 100 proc. cła na towary produkowane w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie i importowane do Kosowa. Przed nowym rokiem cła te rozszerzono na towary zagranicznych firm, produkowane w tych krajach. W rezultacie import z Serbii i Bośni Hercegowniy do Kosowa niemal całkowicie ustał. W odpowiedzi władze w Belgradzie wycofały się z rozmów dotyczących normalizacji stosunków między Serbią i Kosowem.

 

Serbia i jej dawna prowincja Kosowo w 2013 roku zobowiązały się do prowadzonego pod nadzorem UE dialogu, którego celem jest poprawa relacji i rozwiązanie wszystkich spornych kwestii; dotychczas jednak nie osiągnięto znaczących postępów.

 

Belgrad nie uznaje ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, w którym Serbowie stanowią 5 proc. z 1,8 mln ludności. Uznało ją 111 państw, w tym 23 z Unii Europejskiej; oprócz Serbii nie uznały jej m.in. Rosja i Chiny. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Serbia, jak i Kosowo. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?