Węgry: ukraiński kapitan zwolniony z aresztu; znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy

(fot. PAP/EPA/TOMAS KOVACS)

Ukraiński kapitan statku-hotelu, po zderzeniu z którym 29 marca zatonął w Budapeszcie statek wycieczkowy "Hableany", został w czwartek zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji - podał portal index.hu. Tymczasem znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy.

 

Prokuratura w Budapeszcie poinformowała, że za aresztowanego kapitana, podejrzanego o stworzenie zagrożenia dla ruchu wodnego, które spowodowało katastrofę ze skutkiem śmiertelnym, wpłacono kaucję w wysokości 15 mln forintów (prawie 200 tys. zł). Z aresztu mężczyzna wyszedł zasłaniając twarz, nic nie mówiąc do dziennikarzy. Zgodnie z decyzją sądu Ukraińcowi nie wolno opuszczać Budapesztu, musi nosić elektroniczną bransoletę i dwa razy w tygodniu osobiście zgłaszać się w organach prowadzących śledztwo.

 

Tymczasem podano, że z Dunaju wyłowiono ciało kolejnej ofiary katastrofy, co zwiększa bilans ofiar śmiertelnych tragedii do 25. Poszukiwane są jeszcze trzy osoby. Uratowało się tylko siedem.

 

Po przeprowadzeniu gruntownych oględzin wraku statku "Hableany" nie znaleziono w nim ciał dalszych ofiar i nadal prowadzone są poszukiwania wzdłuż południowego biegu Dunaju. Ostatnie ciało znaleziono w środę w komitacie (województwie) Tolna, ponad 120 km na południe od Budapesztu.

 

Operację ratunkową i dostęp do wraku, który spoczywał na głębokości 9 metrów przy moście Małgorzaty w Budapeszcie, przez długi czas utrudniał wysoki stan wody na Dunaju oraz szybki nurt i niemal zerowa widoczność w wodzie.

 

Według rzecznika węgierskiej policji Kristofa Gala ukraiński kapitan statku-hotelu jest obecnie jedynym podejrzanym w sprawie. Węgierska prokuratura podawała, że uczestniczył on wcześniej w wypadku w Holandii, ale według zatrudniającej go firmy nie kierował wtedy żadną z jednostek. On sam twierdzi, że nie popełnił żadnego błędu.

 

Zatonięcie statku "Hableany" to największa od 50 lat tego rodzaju katastrofa na Dunaju, najdłuższej rzece Europy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?