Moskwa: ponad 500 zatrzymanych po demonstracjach w obronie Iwana Gołunowa

(fot. depositphotos.com)

Ponad 500 osób zatrzymała policja podczas środowych demonstracji w Moskwie; do północy niemal wszystkie zostały zwolnione z komisariatów - podało w czwartek radio Echo Moskwy.

 

Komenda policji w rosyjskiej stolicy poinformowała, że noc w komisariatach spędziły cztery osoby. Niektórzy zatrzymani twierdzili jednak, że w komisariatach na noc pozostawiono więcej osób.

 

Organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, powiadomiła o 513 zatrzymanych, Echo Moskwy informuje o blisko 550. MSW nie podało swoich danych o liczbie zatrzymanych.

 

Wobec niektórych osób policja sporządziła protokoły o wykroczeniu administracyjnym, jakim jest udział w demonstracji odbywającej się bez zezwolenia władz. Grozi im teraz kara aresztu.

 

Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko działaniom policji w sprawie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa i przeciwko podobnym sfingowanym sprawom karnym. Żądali ukarania osób odpowiedzialnych za bezpodstawne oskarżenie Gołunowa o przestępstwa narkotykowe.

 

W demonstracji wzięło udział według mediów niezależnych kilka tysięcy osób. MSW informowało o 1200 uczestnikach.

 

Gołunow, dziennikarz śledczy pracujący dla zarejestrowanego na Łotwie portalu informacyjnego Meduza, został zatrzymany przed tygodniem i oskarżony o próbę obrotu narkotykami. W powszechnej ocenie oskarżenia były bezpodstawne, a narkotyki, rzekomo znalezione w trakcie rewizji, zostały mu podrzucone. Meduza wiązała działania wobec dziennikarza z jego materiałami śledczymi. Sprawa szybko zyskała rozgłos, a media w Rosji wystąpiły w obronie dziennikarza, wykazując bezprecedensową solidarność. Gołunow we wtorek został zwolniony z aresztu domowego, a sprawę karną wobec niego umorzono.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?