Prezydenci Polski i USA podpisali porozumienie ws. zwiększonej obecności wojsk USA

(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali porozumienie w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. "Dokument ma charakter przełomowy" - podkreślił Andrzej Duda na konferencji prasowej z Donaldem Trumpem.

 

Wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu i jego rozmowa z prezydentem Trumpem, dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce; podpisano porozumienia politycznego w tej sprawie.

 

Krzysztof Szczerski, szef kancelarii prezydenta, poinformował na środowej konferencji prasowej, że prezydenci Polski i USA zaakceptowali wynegocjowany tekst porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce. "Wszystko to, co zawiera owo porozumienie - to dosłownie wiadomość sprzed chwili - ostatecznie dzisiaj (zostało) zaakceptowane przez obu prezydentów" - oświadczył Szczerski na briefingu w Waszyngtonie. Jak podkreślił, porozumienie "zawiera wszystkie komponenty niezbędne do tego, żeby mówić o jakościowej i ilościowej zmianie, jeśli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce w ramach NATO dla potrzeb regionu, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego kraju".

 

Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z Donaldem Trumpem, podpisany dokument "o dalszej o współpracy w zakresie obronności i obecności Stanów Zjednoczonych militarnie w Polsce" ma pod tym względem charakter przełomowy, "jakby przenosi nas do innej epoki".

 

"Do tej pory możemy powiedzieć, że Amerykanie próbowali, jak to wygląda w Polsce, w jaki sposób to funkcjonuje, jak się czują, jak wygląda logistyka, czy to rzeczywiście jest możliwe, żeby w Polsce przebywać i z powodzeniem realizować cele i zadania o charakterze obronnym, defensywnym" - podkreślił Duda.

 

"Myślę, że dowódcy armii Stanów Zjednoczonych przekonali się, że jest to po prostu możliwe i dzisiaj w dokumencie mówimy o obecności trwałej, czyli o takiej obecności, która po prostu jest faktem i będzie" - powiedział prezydent. Dodał, że obecność rotacyjna najbardziej się opłaca.

 

Duda przyznał, że form w jakich Stany Zjednoczone będą obecne w Polsce będzie coraz więcej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.68

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?