Grecja: siedmioro migrantów, w tym dwoje dzieci, utonęło u wybrzeży Lesbos

(fot. Irish Defence Forces/flickr.com /CC BY 2.0)

Dwoje dzieci, cztery kobiety i mężczyzna utonęli, gdy transportująca ich łódź we wtorek wywróciła się u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos - poinformowała grecka straż przybrzeżna. 57 osób udało się uratować, akcja ratunkowa trwa.

 

Wielu migrantów stara się przedostać z Turcji do Grecji przez Morze Egejskie; jest to przeprawa krótka, lecz niebezpieczna, z uwagi na często występujące na tym akwenie złe warunki pogodowe.

 

W 2015 roku Turcja stała się jednym z głównych punktów przerzutowych dla ponad miliona migrantów, uciekających przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej; wielu z nich ucieka przed biedą i konfliktami na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

 

Kiedy fala migrantów została w tych rejonach ograniczona?

 

Fala napływu migrantów została radykalnie ograniczona po zawarciu w 2016 roku porozumienia między Turcją i UE. Grecja twierdzi, że w 2018 roku zanotowano znaczny wzrost migrantów usiłujących dostać się na północ.

 

Turecka straż przybrzeżna uratowała w 2018 roku ponad 26,5 tys. migrantów, podjętych głównie z Morza Egejskiego. W pierwszych dniach 2019 roku Turcy uratowali już na swych wodach przybrzeżnych 94 migrantów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?