Poroszenko żąda od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie zniesienia blokady Donbasu

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od swego następcy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wyjaśnień w sprawie propozycji zniesienia blokady gospodarczej dwóch samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie na wschodzie kraju.

 

Poroszenko uznał, że jest to realizacja rosyjskiego scenariusza.

 

"Jest to zdrada interesów narodowych naszego państwa oraz pamięci o tysiącach ukraińskich patriotów, którzy zginęli w walce o wolność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - oświadczył na Facebooku były szef państwa.

 

Propozycję zniesienia blokady gospodarczej Donbasu przekazał w środę były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, którego Zełenski mianował na przedstawiciela Kijowa w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

Blokada została wprowadzona w marcu 2015 roku na podstawie decyzji ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Poroszenko przypomniał w swoim wpisie, że była to reakcja Kijowa na przejmowanie ukraińskich przedsiębiorstw prywatnych i państwowych na terytoriach okupowanych, wprowadzenie tam do obiegu rubla oraz zastosowanie rosyjskiego systemu podatkowego.

 

W środę w stolicy Białorusi, Mińsku, odbyło się spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. W jej skład wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE); w obradach uczestniczą też wysłannicy samozwańczych, prorosyjskich republik ludowych Donbasu.

 

Było to pierwsze spotkanie po dłuższej przerwie, związanej z wyborami prezydenckimi na Ukrainie; kolejne odbędzie się w Mińsku 19 czerwca.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?