Premier Hiszpanii popiera Timmermansa na szefa KE

(PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poparł we wtorek w Brukseli kandydaturę Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

"Socjalistyczna rodzina polityczna jest drugą największą siłą z najlepszym kandydatem Timmermansem. (...) Ma on odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie" - powiedział dziennikarzom Sanchez przed rozpoczęciem szczytu UE, który będzie rozmawiał o nowym rozdaniu kluczowych unijnych stanowisk.

 

Timmermans jest kandydatem wiodącym Socjalistów i Demokratów, którzy zdobyli około 150 miejsc w Parlamencie Europejskim za Europejską Partią Ludową (EPL), mającą około 180 mandatów (nie ma jeszcze oficjalnych wyników).

 

Deklaracja Sancheza nie jest pozbawiona znaczenia, bo wcześniej dystansował się on od koncepcji kandydatów wiodących. W Brukseli spekuluje się, że Hiszpania chciałaby, aby Josep Borrell, obecnie minister spraw zagranicznych tego kraju, objął funkcję szefa unijnej dyplomacji. Zajęcie przez socjalistę Timmermansa stanowiska przewodniczącego KE raczej zamknęłoby drogę do tego stanowiska komuś z tej rodziny politycznej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?