Prasa w Danii: zaskakująco duża porażka eurosceptyków, dobry wynik rządzących

(fot. PAP/EPA/IDA MARIE ODGAARD)

Zwycięzca wyborów do PE w Danii sprzed pięciu lat eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa (DF) zanotowała w niedzielę katastrofalny wynik, zaś wygrana partii rządzącej Venstre może jej pomóc w kampanii przed wyborami parlamentarnymi - oceniają duńskie media.

 

W wyborach do PE w Danii wygrała centroprawicowa Duńska Partia Liberalna - Venstre kierowana przez premiera Larsa Lokke Rasmussena, zdobywając 23,5 proc. oraz trzy mandaty (wzrost o 6,8 pkt. proc.). Drugie miejsce zajęli opozycyjni socjaldemokraci (SD) 21,5 proc. i trzy mandaty (wzrost o 2,4 pkt. proc.), a trzecie przypadło Socjalistycznej Partii Ludowej (SF) - 13,2 proc.(wzrost o 2,2 pkt. proc.).

 

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Venstre przypadnie czwarty mandat.

 

Dopiero na czwartej pozycji jest eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa z wynikiem 10,7 proc., co przełoży się na jeden mandat. W 2014 roku to ugrupowanie zdobyło niemal 27 proc. głosów i wprowadziło do europarlamentu czterech deputowanych. Według duńskich mediów, to katastrofalny wynik, znacznie poniżej sondażowych prognoz, które wskazywały na jej porażkę, ale nie takich rozmiarów.

 

"Wynik Duńskiej Partii Ludowej to klęska, tym bardziej, że w wielu innych krajach skrajnie prawicowe ugrupowania zwiększyły wpływy" - ocenia komentator gazety "Politiken". Podkreśla, że słabe notowania źle wróżą nacjonalistom przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 5 czerwca.

 

Za to na wygranej w wyborach do PE skorzystać może premier Rasmussen. "Zwycięstwo Venstre nada kampanii przed wyborami parlamentarnymi zupełnie nowej dynamiki" - oceniają media publicznego nadawcy DR. Pytanie tylko, w jaki sposób Venstre - która rządzi w mniejszościowej koalicji z konserwatystami - ma zdobyć większość, skoro dziś jest wspierana w parlamencie przez słabnącą Duńską Partię Ludową - zastanawiają się komentatorzy.

 

Według nich druga pozycja w wyborach do PE socjaldemokratów oznacza także, że "teki premiera nie może być pewna typowana na to stanowisko szefowa socjaldemokratów Mette Frederiksen". Socjaldemokraci byli dotychczas w sondażach przed wyborami parlamentarnymi wskazywani na ich zwycięzców.

 

Frekwencja w wyborach do PE w Danii była rekordowo duża i wyniosła 66 proc.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.32

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

RobRoy 12:34:48 | 2019-05-28
To jest właśnie sposób aktualnych elit, żeby w nazewnictwie zawłaszczyć całą scenę polityczną. Komuniści to lewica, socjaliści to centrolewica, liberałowie (Guy Verhofstadt, polska N.) to centroprawica, a partie które dawniej były chadecją (w Polsce PO), które teraz są już nią tylko z nazwy, to prawica. Mainstream tych partii różni się tylko detalami.
Partie o innych poglądach, to oczywiście ekstremiści, nacjonaliści, faszyści itd.

Oceń 19 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 20:25:09 | 2019-05-27
Venstre znaczy - lewo. Ktos tu cos pokrecil.

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?