Izrael ograniczył obszar połowów wzdłuż Strefy Gazy z powodu płonących balonów

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Izrael ograniczył z 28 do 19 km obszar połowów dla rybaków ze Strefy Gazy. Jak poinformowały w środę wieczorem izraelskie władze, to reakcja na wypuszczanie z tej palestyńskiej enklawy płonących balonów, które powodują szkody na południu państwa żydowskiego.

 

Według izraelskich władz palestyńscy bojownicy wypuszczają coraz więcej płonących balonów, a także balonów w materiałami wybuchowymi, które powodują pożary niszczące głównie izraelskie uprawy i lasy.

 

Na początku maja doszło do największej od pięciu lat eskalacji przemocy między Izraelem a Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Z palestyńskiej enklawy odpalono na państwo żydowskie około 700 pocisków rakietowych. W wyniku ostrzału zginęło czterech Izraelczyków. W izraelskich atakach odwetowych życie straciło 25 Palestyńczyków, w tym 10 bojowników Hamasu, islamistycznej organizacji, która od 2007 roku kontroluje Strefę Gazy.

 

Sytuacja uspokoiła się po wejściu w życie rozejmu.

 

Izraelska telewizja poinformowała w poniedziałek wieczorem, że negocjatorzy Izraela i Hamasu porozumieli się w kwestii sześciomiesięcznego zawieszenia broni. Obie strony zdementowały jednak tę informację.

 

Od marca ubiegłego roku Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem, żądając zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź, z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook