Rada Europy wzywa Węgry do działania ws. praw człowieka

(PAP/EPA/ARMANDO BABANI)

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović oznajmiła we wtorek, że Węgry powinny pilnie zaradzić naruszeniom praw człowieka, takim jak zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl czy zastraszanie grup obywatelskich.

 

"Łamanie praw człowieka na Węgrzech ma negatywny wpływ na cały system ochrony i na praworządność. Trzeba mu pilnie zaradzić" - oświadczyła Mijatović, która była na Węgrzech w lutym.

 

W opublikowanym we wtorek raporcie z tej wizyty Mijatović "żąda od władz natychmiastowego zaprzestania antyimigranckiego dyskursu i kampanii, które podsycają ksenofobię".

"Zajęcie przez rząd stanowiska przeciwnego imigracji i osobom ubiegającym się o azyl przełożyło się na ramy prawne, które utrudniają przyjmowanie osób ubiegających się o azyl oraz integrację osób o uznanym statusie uchodźców" - podkreśliła komisarz.

 

Zaznaczyła m.in., że "osoby ubiegające się o azyl są zmuszone do korzystania z prawa do ubiegania się o międzynarodową ochronę w dwóch strefach tranzytowych wzdłuż granicy między Węgrami i Serbią, gdzie wzniesiono ogrodzenie".

 

Wyraziła tez zaniepokojenie z powodu "systematycznego przetrzymywania osób ubiegających się o azyl, w tym dzieci, w strefach tranzytowych bez odpowiedniego uzasadnienia prawnego" oraz faktem, że wiele osób ubiegających się o azyl było pozbawionych pożywienia podczas przetrzymywania w strefach tranzytowych".

 

"Jestem też bardzo zaniepokojona powtarzającymi się świadectwami o przemocy ze strony policjantów podczas przymusowej izolacji zagranicznych obywateli" - dodała.

 

Komisarz oznajmiła też, że organizacje obywatelskie są zastraszane, stygmatyzowane i padają ofiarą kampanii oszczerstw oraz że nastąpił regres w sferze równości płci i kobiety są słabo reprezentowane w polityce. Ponadto reformy wymiaru sprawiedliwości prowadzone na Węgrzech od 2010 r. budzą "zaniepokojenie ich wpływem na niezawisłość władzy sądowniczej".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

57

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook