Prezydent Zełenski rozwiązał parlament i wyznaczył wybory na 21 lipca

(PAP/EPA/ZOYA SHU / POOL)

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą (parlament) i wyznaczył przedterminowe wybory parlamentarne na 21 lipca. Tekst dekretu opublikowano we wtorek na oficjalnej stronie internetowej szefa państwa.

 

O decyzji o rozwiązaniu parlamentu Zełenski poinformował w swojej mowie inauguracyjnej, którą wygłosił w poniedziałek, po zaprzysiężeniu go na stanowisko prezydenta. We wtorek Zełenski przeprowadził w tej sprawie konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych. Po spotkaniu wyjaśnił, że przyczyną rozwiązania Rady Najwyższej jest bardzo niskie zaufanie społeczne dla tej instytucji, a podstawą prawną - brak koalicji parlamentarnej od 2016 roku.

 

Prezydent Ukrainy  zwrócił się również do przewodniczącego parlamentu Andrija Parubija o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Najwyższej w celu przyjęcia zmian w ordynacji wyborczej przed wyznaczonymi na 21 lipca wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi.

 

Zgodnie z grafikiem deputowani mieli zebrać się na kolejne posiedzenie Rady Najwyższej dopiero 28 maja. Zełenski wystosował list do Parubija, by ten zwołał posiedzenie już w środę. Prezydent zrobił to chwilę po tym, gdy jego administracja opublikowała dekret o rozwiązaniu obecnego składu parlamentu i wyznaczeniu wcześniejszych wyborów na 21 lipca.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 19:59:18 | 2019-05-21
Jak czytałem Zelenski zaczyna tak jak Adrian czyli od łamania konstytucji.Jeżeli to prawda to zła wróżba.

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook