Państwowe media w Chinach odrzucają skargi USA ws. własności intelektualnej

(fot. depositphotos.com)

Chiński państwowy dziennik "Renmin Ribao" potępił w poniedziałek władze USA za ich skargi dotyczące kradzieży praw własności intelektualnej w Chinach, nazywając je "narzędziem politycznym" stosowanym w celu stłamszenia chińskiego rozwoju gospodarczego.

 

Kwestie kradzieży własności intelektualnej przez podmioty chińskie oraz wymuszania transferów technologii od działających w Chinach zagranicznych firm zajmują centralne miejsce w wojnie handlowej, wytoczonej Chinom przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Wiceprezes Izby Handlowej USA na Azję Charles Freeman powiedział PAP, że wymuszanie transferów technologii wciąż zdarza się często w wielu branżach wysokich technologii. Odmówił podania konkretnych przykładów, ponieważ firmy zmuszane do dzielenia się technologią nie chcą się do tego publicznie przyznawać w obawie o dalszą działalność w Chinach lub o to, że rozczarują udziałowców.

 

Nakładając cła na sprowadzane z Chin towary, amerykańskie władze opierały się na raporcie z dochodzenia biura przedstawiciela USA ds. handlu z marca 2018 roku w sprawie transferów technologii, kradzieży własności intelektualnej i innowacji w Chinach - tzw. raporcie sekcji 301.

 

Według "Renmin Ribao" autorzy raportu posługiwali się fałszywymi danymi, by wykazać, że Chiny ukradły w USA własność intelektualną wartą setki miliardów dolarów. "Jeśli raport oparty jest na wyimaginowanych lub wybiórczych danych, jest czymś w rodzaju powieści science fiction" - twierdzi chińska gazeta.

 

"Prawa własności intelektualnej powinny być pomostem dla innowacji i współpracy pomiędzy krajami. W rękach USA stały się narzędziem politycznym, bronią używaną w celu powstrzymywania innych krajów i zasłoną, stosowaną do zastraszania świata" - ocenia "Renmin Ribao", oficjalny organ prasowy rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

 

Zdaniem dziennika Chiny stały się światowym liderem w zakresie ochrony praw własności intelektualnej. Wiele zagranicznych firm dobrowolnie angażowało się we współpracę technologiczną z podmiotami chińskimi i osiągało z tego duże korzyści - uważa gazeta.

 

Według Freemana Chiny wymagają od zagranicznych firm przekazywania ich technologii, co staje się dla nich "kosztem robienia biznesu" w tym kraju.

 

Wiceprezes Izby Handlowej USA ocenił, że nawet jeśli chiński rząd centralny nie wymaga wymuszania transferów technologii, rządy lokalne mają motywację, by to robić. "Wszystkie prowincje i miasta oceniane są pod względem innowacji i technologii, jakie przyciągają. Istnieje niemalże naturalna presja na lokalne rządy, by wymagać transferów technologii jako kosztu prowadzenia działalności na ich rynkach" - powiedział.

 

Podkreślił przy tym, że problemem jest również kradzież własności intelektualnej. "Było mnóstwo przypadków, w których technologia była zabierana siłą poprzez środki cybernetyczne albo poprzez proste szpiegostwo pracowników" - powiedział. Dodał, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy szpiegostwo cybernetyczne prowadzone przez chińskie podmioty w sektorze nowoczesnych technologii "dramatycznie się poszerzyło".

 

USA i Chiny od wielu miesięcy starają się dojść do porozumienia, które zakończyłoby toczoną przez nie wojnę handlową. W ostatnim czasie doszło jednak do kolejnej eskalacji napięć, a władze USA zarzuciły stronie chińskiej, że wycofała się ze zobowiązań, uzgodnionych wcześniej w toku negocjacji.

 

"Chińczycy z pewnością będą zmieniać taktykę i starać się sprawdzić, czy drugiej stronie bardziej zależy na umowie niż im, by móc dać mniej od siebie. To zdarza się cały czas" - powiedział Freeman, który w latach 2002-2005 był asystentem przedstawiciela USA ds. handlu odpowiedzialnym za Chiny i negocjował z chińskimi władzami w sprawach handlowych.

 

"Liczymy na porozumienie, które z pewnością byłoby korzystne dla amerykańskiej społeczności biznesowej. Ale stawki są wysokie, różnice są duże, a w obu krajach jest znacząca presja polityczna, by być twardym" - ocenił wiceprezes Izby Handlowej USA.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?