Prezydent przybył do Włoch; weźmie udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w sobotę po godz. 13 do Włoch, gdzie wezmą udział w obchodach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Podczas wizyty Duda spotka się też z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

 

Centralne uroczystości rocznicy bitwy rozpoczną się o godz. 17 od mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego generała Józefa Guzdka.

 

Oprócz prezydenta i pierwszej damy w uroczystościach weźmie udział prezydent Włoch z córką. Obaj przywódcy wygłoszą wystąpienia okolicznościowe, wysłuchają Apelu Poległych oraz utworu "Czerwone maki", a także wraz z weteranami złożą wieńce przy krzyżu Virtuti Militari.

 

Program wizyty zakłada również odrębne spotkanie prezydentów Polski i Włoch.

 

Po zakończeniu głównych uroczystości Duda z małżonką odwiedzą opactwo benedyktynów, o które w 1944 roku toczyły się zacięte walki, a następnie spotka się z weteranami i Polonią. Opactwo zostało założone przez św. Benedykta, uważanego za pierwszego patrona Europy.

 

W trakcie wizyty prezydent złoży też kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano.

 

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook