Bułgaria: niebezpiecznie wysoka liczba zachorowań na odrę. "Istnieją warunki do wybuchu epidemii"

(fot. Deposit Photos)

W Bułgarii odnotowano już 463 zachorowania na odrę - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. W związku z niebezpiecznie wysoką liczbą zachorowań w ostatnich dwóch miesiącach powołano radę koordynacyjną ds. kontroli nad rozprzestrzenieniem tej choroby.

 

 

Według resortu obecnie pod względem liczby zachorowań Bułgaria znajduje się na 6. miejscu w Europie. Ponad dwukrotnie więcej jest ich w Macedonii Północnej, skąd według bułgarskich władz sanitarnych choroba dotarła do Bułgarii. Pierwsze przypadki odnotowano w przygranicznych regionach.

 

Obecnie zachorowania odnotowano w 11 z 28 regionów, w zachodniej i częściowo środkowej części Bułgarii. Najwięcej przypadków zarejestrowano w Sofii i regionie sofijskim - 296. Ponad 80 zarażonych to dorośli, w tym personel medyczny.

 

Rada ma koordynować i nadzorować działania lekarzy oraz pielęgniarek m.in. w przedszkolach i szkołach, by kontrolowali regularnego szczepienia dzieci, sprawdzali listy podlegających szczepieniu. Zapewniono wystarczającą liczbę bezpłatnych szczepionek. Szczepione mogą być również osoby dorosłe, które nie chorowały na odrę i obawiają się zakażenia.

 

Ważnym zadaniem służby medycznej jest dotarcie do środowisk odmawiających szczepienia i przekonanie ich o konieczności szczepień. 

 

W Bułgarii szczepienie na odrę jest obowiązkowe od 1969 r. Według oficjalnych danych zaszczepionych jest 92 proc. urodzonych po tym roku, lecz według szefa centralnego szpitala chorób zakaźnych Atanasa Mangyrowa nieszczepionych jest znacznie więcej niż 8 proc.

 

Główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew przestrzegł, że w szkołach istnieją warunki do wybuchu epidemii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook