We wtorek wieczór setki osób zgromadziło się na modlitewnym czuwaniu przed katedrą Notre Dame

(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Setki ludzi zebrały się we wtorek późnym wieczorem przed zniszczona w pożarze paryską katedrą Notre Dame, by wziąć udział w kolejnym modlitewnym czuwaniu.

 

Wcześniej tłumy wiernych, śpiewając pieśni religijne, przeszły spod kościoła pw. świętego Sulpicjusza na plac przy Notre Dame.

 

Położony około 1,5 km od katedry kościół św. Sulpicjusza to druga co do wielkości, po Notre Dame, świątynia katolicka w Paryżu. Przed miesiącem kościół ten został podpalony, ale zniszczenia były znacznie mniejsze niż w przypadku katedry.

 

Uczestnicy modlitewnego czuwania zgromadzili się wokół figury Matki Boskiej na placu przy katedrze Notre Dame. Śpiewają pieśni religijne i słuchają niewielkiej orkiestry smyczkowej.

 

We wtorek rano znany we Francji wiolonczelista Gautier Capuçon zagrał w pobliżu Notre Dame utwór "Apres un reve" (po śnie), którego autorem jest Gabriel Faure, XIX-wieczny francuski kompozytor.

 

"To był dla mnie koszmar, a nie sen" - powiedział w radiu Europe 1 wirtuoz, który w poniedziałek wieczorem widział pożar katedry. "To było przerażające, patrzeć jak płonie Notre Dame" - wyznał na antenie.

 

Na sobotę francuska telewizja publiczna France 2 zapowiedziała "Wielki koncert w hołdzie Notre Dame", który ma się odbyć na dziedzińcu katedry.

 

Konferencja Episkopatu Francji ogłosiła, że w środę o godz. 18.50 - w godzinie wybuchu poniedziałkowego pożaru - w geście solidarności z diecezją Paryża, bić będą dzwony wszystkich katedr francuskich. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook