Po pożarze w Notre Dame przerwa we francuskim życiu politycznym

(fot. PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL)

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wywrócił do góry nogami kalendarz polityczny we Francji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze we wtorek AFP. Większość partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej, prezydent Emmanuel Macron odwołał orędzie do narodu.

 

Poza planowanym na poniedziałkowy wieczór orędziem, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i debatę o naprawie państwa, prezydent odwołał również zaplanowaną na środę konferencję prasową. Pałac Elizejski poinformował o odłożeniu przemówienia, dodając, że szef państwa wypowie się "w swoim czasie".

 

Również rząd zajmuje się obecnie "planem odbudowy" zniszczonej katedry. Premier Edouard Philippe zwołał we wtorek posiedzenie rządu w celu omówienia i przygotowania tych planów. Również środowe posiedzenie rządu - według Pałacu Elizejskiego - ma być poświęcone jedynie sprawie pożaru.

 

Od poniedziałkowego pożaru oblicze francuskiej opozycji, krytykującej wcześniej kroki władz, zmieniło się; cała klasa polityczna, jednym głosem z Macronem, łączy się w bólu z narodem - informuje francuska agencja prasowa.

 

We wtorek większość ugrupowań politycznych ogłosiła co najmniej 24-godzinną przerwę w kampanii przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami europejskimi.

 

Przewodniczący głównej opozycyjnej partii Republikanie Laurent Wauquiez odwołał planowany na wtorek wiec w Nimes, na południu kraju, gdzie miał oficjalnie rozpocząć kampanię.

 

Z kolei stojąca na czele kampanii koalicji "Renesans", stworzonej przez prezydencką partię La Republique En Marche, Nathalie Loiseau poinformowała o zawieszeniu kampanii do odwołania.

 

Również skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe ogłosiło wstrzymanie kampanii "do kolejnej wypowiedzi" prezydenta Macrona.

 

Zawieszenie działań przedwyborczych zapowiedziała także znajdujący się na różnych listach przedstawiciele lewicy i zieloni.

 

Z kolei skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, która z zadowoleniem przyjęła odłożenie orędzia Macrona i wezwała do "24-godzinnej politycznej przerwy", postanowiła utrzymać spotkania zaplanowane na wtorek wieczorem.

 

Pożar w słynnej katedrze Notre Dame początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji zapowiedział odbudowę świątyni.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook