Sudan: nowy szef Rady Wojskowej uchylił godzinę policyjną

(PAP/EPA/STRINGER)

Wprowadzona w czwartek w Sudanie godzina policyjna zostaje uchylona, a wszystkie osoby, które trafiły do aresztu w czasie stanu wyjątkowego, zostaną zwolnione - poinformował w sobotę gen. Abdel Fattah Burhani, który dzień wcześniej został nowym szefem Tymczasowej Rady Wojskowej.

 

Generał zapowiedział, że cywilny rząd w Sudanie zostanie utworzony po konsultacjach z przedstawicielami opozycji, a okres przejściowy ma trwać maksymalnie dwa lata.

 

Godzinę policyjną, zawieszenie obowiązywania konstytucji oraz m.in. zamknięcie granic ogłosił w czwartek szef Tymczasowej Rady Wojskowej, generał Awad Mohamed Ahmed ibn Auf. Następnego dnia ibn Auf poinformował o swojej dymisji.

 

O powołaniu Tymczasowej Rady Wojskowej pod przewodnictwem ministra obrony ibn Aufa sudańska armia obwieściła w czwartek. Tego dnia wojsko obaliło prezydenta Omara Baszira.

 

Jego dymisji żądali protestujący od grudnia Sudańczycy. Demonstracje początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw. W związku z protestami w marcu parlament zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju.

 

Obalenie rządzącego od prawie 30 lat Baszira nie uspokoiło jednak nastrojów w Sudanie. W sobotę tysiące protestujących zgromadziły się przed kwaterą główną sudańskiej armii w stołecznym Chartumie. Organizatorzy protestów wzywają demonstrujących, by pozostali na ulicach i żądali natychmiastowego utworzenia cywilnego rządu.

 

Centralny Komitet Sudańskich Lekarzy, powiązany z głównym organizatorem protestów - Sudańską Federacją Związków Zawodowych Pracowników i Wolnych Zawodów - podał, że od czwartku w czasie protestów zginęło 16 osób. 13 z nich - według organizacji - zastrzelono w czwartek, a trzy kolejne osoby, w tym żołnierz, zginęły w piątek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook