Hiszpania: największy sondaż przedwyborczy daje zwycięstwo socjalistom. Wybory są zaplanowane na 28 kwietnia

(fot. depositphotos.com)

Sondaż opublikowany we wtorek przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS) przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii daje pewne zwycięstwo rządzącym krajem socjalistom (PSOE). To największe badanie przed zaplanowanym na 28 kwietnia głosowaniem.

 
Z badania wynika, że Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) mogłaby zdobyć od 123 do 138 mandatów w Kongresie Deputowanych (izbie niższej hiszpańskiego parlamentu) i z łatwością wygrać wybory.
 
Teoretycznie istnieje też szansa na stworzenie przez socjalistów większościowego rządu przy wsparciu lewicowego bloku Unidos Podemos i partii Compromis. Ten pierwszy może liczyć w 350-osobowym Kongresie Deputowanych na 33 do 41 mandatów, a Compromis na jeden-dwa mandaty.
 
Drugim ugrupowaniem wyborów ma być według CIS Partia Ludowa (PP), która mogłaby liczyć na 66-76 miejsc w Kongresie Deputowanych, a trzecim - liberalni Ciudadanos (Cs), którym sondaż daje od 42 do 51 miejsc.
 
Prawicowa partia Vox Santiago Abascala może według tego badania zdobyć od 29 do 37 mandatów, co oznacza, że ewentualna koalicja tego ugrupowania z PP i Cs nie dałaby im w Kongresie.
 
CIS wskazuje, że przeprowadzony na próbie ponad 16 tys. Hiszpanów sondaż to pierwsze w ostatnich miesiącach badanie z największą liczbą osób niezdecydowanych - aż 41,6 proc.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook