Sudan: siły bezpieczeństwa próbują rozpędzić protesty domagające się dymisji rządzącego od 29 lat prezydenta

(fot. deposit photos)

Przed budynkiem ministerstwa obrony Sudanu, gdzie trwają antyrządowe protesty, słychać było we wtorek rano liczne strzały, a według uczestników demonstracji służby bezpieczeństwa próbują je rozbić przy użyciu siły - podały dwie stacje telewizyjne.

 

W przekazywanych na żywo relacjach Al-Hadath TV i Al-Dżaziry słychać liczne strzały z broni palnej oraz widać ludzi, którzy biegną w poszukiwaniu schronienia, choć zarazem uczestnicy protestów informują we wpisach zamieszczanych w mediach społecznościowych, że żołnierze strzegący budynku ministerstwa próbują chronić demonstrantów.

 

W Sudanie od połowy grudnia trwają antyrządowe protesty. Początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto domagać się dymisji rządzącego krajem od 29 lat prezydenta Omara Baszira. Sytuacja zaostrzyła się w sobotę, gdy demonstranci próbując nakłonić armię do przejścia na ich stronę poszli pod budynek ministerstwa obrony oraz siedzibę prezydenta i tam rozpoczęli siedzący protest.

 

Służby bezpieczeństwa kilka razy próbowały rozbić protest, ale jego uczestników ochraniają żołnierze, którzy patrolują ulice wokół ministerstwa obrony i kilkakrotnie oddawali strzały ostrzegawcze w powietrze. W poniedziałek sudański rząd poinformował, że od soboty w protestach w stolicy Chartumie, a także w regionie Darfur na zachodzie kraju zginęło siedem osób, a rannych zostało 15 cywilów i 42 członków służb bezpieczeństwa.

 

Później w poniedziałek podano, że zabity został także jeden żołnierz, który zginął od postrzału, gdy próbował chronić demonstrantów. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook