Sudan: w antyrządowych protestach zginęło co najmniej pięć osób

(fot. depositphotos.com)

Co najmniej pięć osób zginęło podczas sobotnich antyrządowych protestów w Sudanie, poinformowała w niedzielę związana z opozycją organizacja medyczna. W nocy władze mówiły o jednej ofierze śmiertelnej.

 

Identyfikacja ofiar

 

Jak poinformował we wpisie na Facebooku Centralny Komitet Sudańskich Lekarzy (CCSD), czworo zabitych zostało zidentyfikowanych, a tożsamość piątej jest na razie nieznana. Dodatkowo w sobotnich protestach obrażenia odniosło kilkadziesiąt osób, przy czym co najmniej 10 osób spośród hospitalizowanych ma rany postrzałowe, a kilkoro rannych jest w stanie krytycznym.

 

W sobotę tysiące osób demonstrowały w stolicy kraju, Chartumie oraz leżącym po drugiej stronie Nilu Omdurmanie przeciwko wieloletniej władzy prezydenta Omara Baszira. Według relacji mediów, były to największe manifestacje od grudnia zeszłego roku, gdy zaczęła się obecna fala antyrządowych protestów. W Chartumie demonstrującym udało się przedrzeć pod kwaterę główną armii oraz położony w jej pobliżu pałac prezydencki.

 

Dalszy ciąg demonstracji

 

Protestujący pozostali na ulicach Chartumu i Omdurmanu przez noc i w niedzielę demonstracje są kontynuowane.

 

Protesty w Sudanie rozpoczęły się 19 grudnia zeszłego roku. Początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak zaczęto żądać dymisji Baszira, rządzącego krajem od 29 lat.

 

Od początku protestów według oficjalnych danych miało zginąć ponad 30 osób. W ocenie pozarządowej organizacji zajmującej się przestrzeganiem praw człowieka - Human Rights Watch - liczba zabitych przekracza 50.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook