Rowhani: Iran gotów do rozszerzenia eksportu gazu, energii z Irakiem. "Jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty"

(fot. EPA/PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT)

Prezydent a zarazem szef rządu irańskiego rządu Hasan Rowhani zapowiedział w sobotę rozszerzenie współpracy z Irakiem w handlu gazem i elektrycznością i prace nad realizacją planu połączenia linii kolejowych obydwu krajów.

 
"Plany eksportu energii elektrycznej i gazu, a miejmy nadzieję, też ropy naftowej, będą kontynuowane i jesteśmy gotowi rozszerzyć te kontakty nie tylko na nasze dwa kraje, ale także i inne kraje" - powiedział Rowhani w państwowej telewizji po spotkaniu w Teheranie z premierem Iraku Adelem Abd al-Mahdim.
 
Irański prezydent wyraził nadzieję, że prace przy budowie linii kolejowej łączącej obydwa państwa, zgodnie z zawartą w marcu umową, rozpoczną się w najbliższych kilku miesiącach. Linia ta ma łączyć południowe irackie miasto naftowe Basra z irańskim miastem granicznym Szalamczeh.
 
Według agencji AP irański eksport do Iraku w zeszłym roku szacowany był na 9 mld dolarów, ale Teheran ma nadzieję na zwiększenie obustronnej wymiany dóbr i towarów do 20 mld dolarów rocznie. Eksperci podkreślają, że Iran jest dla Iraku także bardzo ważnym partnerem handlowym ze względu na import irańskiego gazu, na którym opiera się cała iracka gospodarka.
 
Prezydent Rowhani złożył w marcu w Iraku swą pierwszą oficjalną wizytę. Iran w latach 80. ubiegłego wieku stoczył z Irakiem krwawą wojnę a już w XXI wieku wspierał ten kraj z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).
 
***
 
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego ropa naftowa tak zmieniła nasz świat, czytaj książkę "Krew cywilizacji" [LINK] »
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook