USA nakładają sankcje na 34 wenezuelskie statki. Pence: wenezuelska ropa należy do Wenezuelczyków

(fot. EPA/Miguel Gutierrez)

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował w piątek, że jego kraj nakłada sankcje na 34 statki, których właścicielem bądź operatorem jest wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA, oraz na dwie inne firmy transportujące wenezuelską ropę na Kubę.

 
Przemawiając w Houston, Pence oświadczył: "wenezuelska ropa należy do Wenezuelczyków".
 
Amerykańska administracja już wcześniej nakładała surowe sankcje na wenezuelski sektor naftowy i wenezuelski bank rozwoju Bandes.
 
Również w piątek agencja Reutera, powołując się na źródła w Białym Domu, poinformowała, że Pence zamierza w przyszłym tygodniu zwrócić się w sprawie Wenezueli do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W gremium tym panuje impas - w lutym Rosja i Chiny odrzuciły przedłożony przez USA projekt rezolucji wzywającej do przeprowadzenia uczciwych wyborów w Wenezueli i wpuszczenia do tego kraju transportów z pomocą humanitarną.
 
"Mając na uwadze pogarszającą się sytuację humanitarną w tym kraju, wierzymy, że briefing jest konieczny" - brzmi wniosek amerykańskiego przedstawicielstwa w ONZ przed przyszłotygodniowym spotkaniem.
 
W Wenezueli od ponad dwóch miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli. Rosja tymczasem uznaje, że prawowitym prezydentem kraju jest dalej Maduro. 
 
***
 
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego ropa naftowa tak zmieniła nasz świat, czytaj książkę "Krew cywilizacji" [LINK] »
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook