11 domniemanych islamistów zatrzymanych na krótko po akcji niemieckiej policji

(fot. depositphotos.com)

Jedenastu mężczyzn podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego zatrzymano od piątku do soboty rano na południu i zachodzie Niemiec; z powodu niepotwierdzenia się podejrzeń osoby te zostały w sobotę zwolnione z aresztu - poinformowała prokuratura.

 

Zatrzymani na krótko to mężczyźni w wieku od 22 do 35 lat, w większości obywatele Tadżykistanu.

 

Policyjną akcję, w której uczestniczyły także siły specjalne, przeprowadzono w miastach Essen, Duesseldorf, Wuppertal, Moenchengladbach i Duisburg w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia oraz w mieście Ulm w Badenii-Wirtembergii.

 

Poszukiwano materiałów wybuchowych i broni, o których gromadzenie podejrzewano zatrzymanych. Zwolniono ich z aresztu, gdy podejrzenia się te nie potwierdziły.

 

Prokuratura w Duesseldorfie przekazała, że podejrzenie dotyczyło przygotowania poważnego przestępstwa zagrażającego państwu przez odłam lub grupę sympatyków Państwa Islamskiego. Zastrzeżono jednak, że nie było wskazań co do konkretnych celów czy konkretnego zamachu.

 

W ostatnich latach w Niemczech doszło do kilku zamachów terrorystycznych, dokonanych przez islamistów, m.in. w grudniu 2016 roku, gdy zamachowiec porwaną ciężarówką wjechał w tłum na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, zabijając 12 osób.

 

Jak podkreśla Reuters, władze w całej Europie pozostają w stanie podwyższonej gotowości po zamachach na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch, w których 15 marca zginęło 50 muzułmanów, a kilkadziesiąt osób zostało rannych.

 

Policja w Austrii bada powiązania między sprawcą tego ataku, pochodzącym z Australii działaczem skrajnej prawicy, a organizacją Identitaere Bewegung. Sprzeciwia się ona imigracji muzułmanów do Europy; przez niemieckie władze uważana jest za ugrupowanie rasistowskie i z tego powodu pozostaje pod obserwacją służ specjalnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?