Czerwony Krzyż za 15 dni zacznie rozdzielać pomoc humanitarną w Wenezueli

(fot. PAP/EPA/RAYNER PENA)

Czerwony Krzyż ogłosił w piątek w Caracas, że za 15 dni rozpocznie rozdzielanie pomocy humanitarnej dla 650 tys. Wenezuelczyków.

 

Bezstronność, neutralność i niezależność

 

Prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Francesco Rocca wypowiedział się przeciwko "wszelkiemu upolitycznianiu" tej pomocy.

 

Rocca podczas konferencji prasowej w stolicy Wenezueli zaznaczył z naciskiem, że organizacja, którą reprezentuje, działa zgodnie ze swoimi znanymi zasadami "bezstronności, neutralności i niezależności" oraz "nie toleruje ingerencji innych osób w swą działalność".

 

Wenezuela przeżywa wielkie trudności w dziedzinie aprowizacji i zaopatrzenia w leki. Pomoc Czerwonego Krzyża nadejdzie w czasie, gdy trwa próba sił między dotychczasowym lewicowym szefem państwa Nicolasem Maduro a przywódcą opozycji Juanem Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem i został uznany przez ponad 50 krajów.

 

Zablokowanie pomocy humanitarnej

 

23 lutego przeciwnicy Maduro próbowali na apel Guaido wjechać do Wenezueli z transportem pomocy humanitarnej. Kolumna ciężarówek z pomocą, pochodzącą głównie ze Stanów Zjednoczonych, nie zdołała jednak przekroczyć granicy, zablokowanej na rozkaz rządu. W trakcie próby sforsowania granicy zginęło siedem osób, a kilkaset odniosło rany i obrażenia.

 

Prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) postanowił wykorzystać pomoc zgromadzoną na granicy kolumbijskiej i brazylijskiej z Wenezuelą, ale rozdzielić ją w sposób zgodny z zasadami organizacji, to jest bez wykorzystywania jej do walki politycznej.

 

"Sprawa została bardzo upolityczniona (...) Jeśli będziemy mogli to zrobić zgodnie z naszymi regułami i procedurami, jesteśmy - rzecz oczywista - gotowi rozdzielić ją wśród potrzebujących" - oświadczył Francesco Rocca.

 

Według opublikowanego w czwartek raportu ONZ pomoc humanitarna jest niezbędna 24 procentom ludności Wenezueli, około 7 milionom osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook