Amnesty International: wzywamy światowych przywódców do zażegnania kryzysu w Wenezueli

(fot. depositphotos.com)

Wzywamy światowych przywódców do zażegnania kryzysu humanitarnego! Dołącz do nas i rozpal #ŚwiatłoDlaWenezueli - zaapelowało w komunikacie przesłanym w czwartek PAP biuro prasowe Amnesty International.

 

Jak podkreślili autorzy komunikatu polityka represji i kryzys gospodarczy zmusiły już miliony osób do ucieczki z Wenezueli.

 

Co najmniej 41 zabitych w protestach

 

"Osoby, które pozostały w kraju odważnie protestują, narażając się na atak ze strony policji i wojska. Tylko między 21 a 25 stycznia 2019 roku odbyły się w tym kraju 1023 protesty. W okolicznościach związanych z demonstracjami zginęło co najmniej 41 osób, wszystkie od ran postrzałowych" - czytamy w komunikacie.

 

Jego autorzy dodali, że w kraju brakuje żywności, wody i lekarstw, przerwy w dostawie prądu spowodowały śmierć pacjentów w szpitalach oraz zepsucie zapasów jedzenia. Ponadto - jak podali - inflacja osiągnęła tak wysoki poziom, że kupno 4 litrów mleka pochłania całą miesięczną pensję minimalną.

 

"Będąc tu i teraz możemy wesprzeć mieszkańców i mieszkanki tego kraju. Niech przeciwko polityce prezydenta Nicolása Maduro, który zaprzecza kryzysowi i odrzuca międzynarodową pomoc humanitarną, wybrzmi nasz solidarny głos. Wzywamy światowych przywódców do zażegnania kryzysu humanitarnego! Dołącz do nas i rozpal #ŚwiatłoDlaWenezueli" - zaapelowali autorzy komunikatu.

 

Wenezuela🇻🇪 pogrąża się w chaosie. Dotychczas władze wielokrotnie zaprzeczały, że kraj przeżywa kryzys praw człowieka i...

Opublikowany przez Amnesty International Polska Czwartek, 21 marca 2019

 

Rywalizacja o władzę

 

Zachęcają też, by wysłać do sekretarza generalnego ONZ António Guterresa petycję z apelem o dostarczenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Wenezueli, utworzenie niezależnego organu śledczego do monitorowania i zgłaszania naruszeń praw człowieka w tym kraju oraz o "rozważenie zastosowania jurysdykcji uniwersalnej, która jest dla ofiar alternatywną drogą dochodzenia sprawiedliwości, gdy nie mogą jej uzyskać na szczeblu lokalnym".

 

W pogrążonej w kryzysie politycznym i gospodarczym Wenezueli o władzę rywalizują dwa ośrodki. Na czele jednego z nich stoi dotychczasowy prezydent Maduro, popierany m.in. przez Rosję. Przywódcą drugiego jest przewodniczący parlamentu Guaido, który na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem.

 

Przejęcie władzy przez Guaido uznały dotąd USA, Kanada, większość krajów Ameryki Łacińskiej, a także większość państw UE, w tym Polska, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Niemcy. W zeszłym tygodniu Guaido uznał Parlament Europejski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook