W.Brytania: policja bada wybicie szyb w pięciu meczetach w West Midlands

(fot. depositphotos.com)

W nocy ze środy na czwartek nieznani sprawcy wybili szyby w pięciu meczetach na terenie drugiego co do wielkości miasta W. Brytanii - Birmingham. Policja hrabstwa West Midlands w środkowo-zachodniej Anglii poinformowała o wszczęciu śledztwa.

 

Kolejny incydent w ciągu kilku dni

 

Po drugiej rano funkcjonariusze dostali zgłoszenie o ataku na pierwszy meczet. W kolejnych godzinach odkryto podobne zniszczenia w czterech innych świątyniach. Śledczy zakładają, że zajścia są ze sobą powiązane, choć motywu ataków jeszcze nie ustalono.

 

Szef policji na terenie West Midlands Dave Thompson zapewnił, że od czasu zamachu w Christchurch w Nowej Zelandii jego podwładni pozostawali w kontakcie z instytucjami religijnymi na terenie hrabstwa, oferując pomoc i wsparcie.

 

"W takich trudnych czasach jest niezwykle ważne, abyśmy wszyscy zjednoczyli się przeciwko tym, którzy chcą siać niezgodę, niepewność i lęk w naszych wspólnotach" - dodał.

 

Komisarz ds. policji i zwalczania przestępczości, wybierany w bezpośrednich wyborach, David Jamieson dodał: "w naszej społeczności nie ma miejsca na takie ataki i nie będą one tolerowane".

 

To kolejny incydent w ciągu ostatnich dni, w którym celem są brytyjscy muzułmanie.

 

Zajścia inspirowane przez radykanlną prawicę

 

Sobotni atak nożownika we wsi Stanwell niedaleko Londynu, w którym jedna osoba została ranna, został uznany przez służby za zajście terrorystyczne inspirowane przez radykalną prawicę.

 

Szef jednostki ds. zwalczania terroryzmu w londyńskiej policji Neil Basu zastrzegł, że prowadzone śledztwo jest "wciąż na wczesnym etapie, ale zdarzenie ma cechy charakterystyczne dla wydarzenia terrorystycznego inspirowanego przez radykalną prawicę".

 

Wcześniej londyńska policja metropolitalna informowała o pobiciu mężczyzny we wschodnim Londynie. Trzech napastników miało wznosić antymuzułmańskie okrzyki.

 

Groźby i mowa nienawiści

 

Służby porządkowe w Manchesterze zatrzymały z kolei dwie osoby, które groziły kierowcy taksówki, przywołując piątkowy atak terrorystyczny na dwa meczety w Nowej Zelandii, w którym zginęło co najmniej 50 osób.

 

Kolejne dwie osoby zostały aresztowane za pisanie w internecie obraźliwych komentarzy w związku z zamachem.

 

Minister spraw wewnętrznych W. Brytanii Sajid Javid, którego rodzice są muzułmanami, zapewnił po atakach w Christchurch, że jest ze wszystkimi, którzy czują się narażeni na niebezpieczeństwo. "Jesteście kapitałem naszego kraju, jesteście częścią naszego kraju, częścią nas. Musimy być zjednoczeni jako społeczeństwo i odrzucić terrorystów oraz ekstremistów, którzy chcą nas podzielić" - dodał.

 

W podobnym tonie wypowiedział się także burmistrz Londynu Sadiq Khan - pierwszy burmistrz europejskiej stolicy, który jest muzułmaninem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?