Włochy: statek z 49 migrantami czeka na zgodę, by wpłynąć do portu

(fot. PAP/EPA/ELIO DESIDERIO)

Statek organizacji pozarządowej, który uratował 49 migrantów na Morzu Śródziemnym, czeka na zgodę na wpłynięcie do portu we Włoszech. Jednostka włoskiej NGO stoi w odległości półtorej mil od brzegów wyspy Lampedusa. MSW nie pozwala otworzyć portu.

 

"Ich noga nie postanie we Włoszech" - oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, odnosząc się do migrantów znajdujących się na statku "Mare Ionio", który należy do włoskiej organizacji pozarządowej Mediterranea. W poniedziałek jego załoga zabrała na pokład z dryfującego u wybrzeży Libii pontonu 49 migrantów, wśród nich 12 nieletnich.

 

Statek nie otrzymał zgody na wpłynięcie do żadnego włoskiego portu. Obecnie stoi u wybrzeży Lampedusy, otoczony przez trzy łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej.

 

Dziennikarz gazety "La Repubblica", który jest na pokładzie "Mare Ionio", powiedział mediom, że włoskie służby zabroniły załodze wpłynąć do portu na podstawie dyrektywy MSW w Rzymie. Według jego relacji na statku panuje duże napięcie.

 

Migranci "mogą być leczeni, otrzymać ubranie i żywność, możemy im zapewnić wszelkiego rodzaju wsparcie, ale ich noga nie postanie we Włoszech" - oświadczył wicepremier Salvini w wywiadzie telewizyjnym. "Jeśli ktoś zabiera na pokład 50 osób na wodach obcego państwa, to najbliżej leży to państwo" - dodał.

 

"Jeżeli ktoś decyduje inaczej, to ja mówię +nie+. Dajemy jeść, pić, leczymy i ratujemy, ubieramy, bo życie ludzkie jest święte, ale Włosi nie dadzą się oszukać" - powiedział szef MSW.

 

Podkreślił, że im mniej ludzi wyrusza w drogę przez morze, tym mniej w nim ginie. "Kto sprzyja nielegalnej imigracji, ma na swoim sumieniu ryzyko uczynienia z Morza Śródziemnego cmentarzyska pod gołym niebem, a ja nie chcę, aby ci ludzie znajdowali się w sytuacji, w której muszą wypływać i ginąć" - zaznaczył Salvini w telewizji Sky TG24.

 

Wyraził opinię, że nie można doprowadzić do ponownego rozkwitu biznes przemytu migrantów. Tym Salvini uzasadnia swą decyzję o zamknięciu wszystkich włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na morzu.

 

Burmistrz Lampedusy Salvatore Martello przypomniał z kolei, że statek "Mare Ionio" jest włoski, a takiej jednostki nie można nie wpuścić do włoskiego portu. "Nasz port jest otwarty i gotów przyjąć statek" - zapewnił.

 

Burmistrz wyspy - symbolu kryzysu migracyjnego sprzed kilku lat - podkreślił, że napływ uciekinierów z Afryki nie słabnie i że na wyspę stale zawijają małe łodzie.

 

W zeszłym roku - jak poinformował na łamach dziennika "Corriere della Sera" - na wyspę przypłynęło 300 łodzi z ponad 3 tys. osób.

 

Sprawa statku zdominowała poranną debatę w Izbie Deputowanych w Rzymie. Centrolewica zaapelowała do obecnego na sali premiera Giuseppe Contego, by natychmiast nakazał otwarcie portu. Deputowani opozycyjnej prawicy mówili zaś, że jedynym rozwiązaniem w odpowiedzi na napływ migrantów jest "blokada morska".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Arek.pl 09:14:48 | 2019-03-20
trytytka = misjonarz  i inne
''POLICEMEN 08:16:39 | 2018-07-10
misjonarzm!!!

SPRAWA JEST PROSTA PO UCZYNKACH POZNAJEMY CZŁOWIEKA. A ty pokazałeś kim jesteś bandyto.

Sprawa ojcobijco jest prosta. Potrzebujesz terapii najlepiej więziennej.. kłamco przeklęty.
I przyznaj się co robisz obecnie z matką jak ojciec leży pobity przez ciebie na podłodze. Są chętni aby to zeznać na policji.( sąsiedzi- wywiad środowiskowy)
Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu
ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1A 34-400 Nowy Targ
Telefon: 18 26 10 401
Faks: 18 26 10 425
E-mail: [email protected]
WWW: http://www.nowy-targ.policja.gov.pl

MAGDALENA 17:06:35 | 2017-03-28
''...znowu doszło do kłótni między rodzicami i mój ojciec zaczął wyzywać, wobec mnie moją mamę. Nie wytrzymałem i dostał tak mocno "po pysku", że aż upadł, normalnie nie mógł wstać.


Ty myśl coś zrobił koledze kablarzu. Jak można poprzez obmowę doprowadzić do zwolnienia "kolegi" w pracy!!!. Świnia ma więcej zasad a co dopiero człowiek. Jak można uderzyć własnego ojca w twarz ( po twojemu w pysk) tak aby chłopina się przewrócił. Jak można przy tym powoływać się na słowa różnych modlitw. Tyś wieprz nad wieprze bo gdybyś miał minimum w sobie uczciwości to więcej byś tu nie przychodził. Ty nie widzisz tego, że to z tobą nikt tutaj nie rozmawia, mimo twoich pedalskich zaczepek w stylu "ja mam silne uda, och ach itp) Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wchodził w rozmowę z taką kanalią względem innych ludzi ( podkablowany kolega w pracy, który został z niej zwolniony PRZEZ ciebie, i pobity ojciec tak , że nie mógł wstać o własnych siłach) to ty sam w szczególach to opisałeś zwyrodnialcu.

Oceń 94 75 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Arek.pl 08:37:21 | 2019-03-20
Uwaga znowu pojawili sie ''patyk '' i ''trytytka ( beretka z innego forum )''
którzy siali i siać będą nienawiść i kłamstwa.
''27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.''
«« Rz 1  »»

Oceń 98 81 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 22:30:20 | 2019-03-19
Niech zatankują statek na tyle żeby miał na podróż do Afryki północnej, bo zapewne stamtąd (z wód terytowialnych) wziął owych "ocalonych". I krzyżyk na drogę.

Oceń 19 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan_Marian_Rakieta 18:07:00 | 2019-03-19
Nie!

Oceń 5 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook