Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa

(fot. depositphotos.com)

Władze Wysp Cooka, państwa stowarzyszonego z Nową Zelandią, rozważają porzucenie dotychczasowej nazwy nadanej w czasach kolonializmu na rzecz takiej, która będzie podkreślała polinezyjskie korzenie.

 

W styczniu na tych położonych na Pacyfiku wyspach utworzono rządową komisję, która ma zaproponować nową nazwę dla kraju, najlepiej w języku maoryskim - pisze w środę portal Fox News. W jej skład wchodzą lokalni historycy oraz osoby o "głębokiej tradycyjnej wiedzy" o państwie.

 

Szef komisji Danny Mataroa zastrzega, że nowa nazwa powinna brać pod uwagę dziedzictwo państwa i zamieszkujących je ludzi, w tym ich chrześcijaństwo. Większość na wyspach stanowią Polinezyjczycy.

 

Za zmianą opowiada się m.in. wicepremier Mark Brown. W lokalnym radiu powiedział, że cieszy się na nową nazwę; będzie ona lepiej "odzwierciedlała prawdziwą polinezyjską naturę naszego wyspiarskiego narodu" - dodał.

 

Składające się z 15 wysp państwo nazwano na cześć angielskiego żeglarza i odkrywcy Jamesa Cooka. W 1965 roku Wyspy Cooka zostały terytorium autonomicznie stowarzyszonym z Nową Zelandią. Władze w Wellington ponoszą odpowiedzialność za sprawy obrony i polityki zagranicznej archipelagu.

 

Próbę zmiany nazwy państwa podjęto na zamieszkanych przez ok. 17 tys. osób wyspach już w 1994 roku. W referendum mieszkańcy odrzucili jednak proponowaną nazwę Avaiki Nui. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?