Szef brytyjskiego MSZ ostrzega w Jemenie przed załamaniem się procesu pokojowego

(fot. depositphoto.com)

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ostrzegł w niedzielę w Adenie przed załamaniem się procesu pokojowego w Jemenie. Hunt jest pierwszym szefem dyplomacji zachodniego państwa, który przybył do Jemenu od wybuchu wojny w tym kraju w 2015 roku.

 

"(...) Jestem tu ponieważ to jest naprawdę ostatnia szansa na pokój w Jemenie. Jest ponad 80 dni od porozumienia ze Sztokholmu, ale ono wciąż nie zostało wprowadzone w życie przez obie strony" - mówi Hunt na nagraniu wideo opublikowanym na jego koncie na Twitterze.

 

W ocenie ministra proces pokojowy w Jemenie "może być martwy w ciągu tygodni", jeśli obie strony konfliktu nie będą stosowały się do porozumienia ze Szwecji.

 

Na początku grudnia wysłannicy obu zwaśnionych stron - rządowej, wspieranego przez Arabię Saudyjską prezydenta Jemenu Abd Rabu Mansura al-Hadiego oraz ruchu Huti pod wodzą Muhammada Alego al-Husiego - prowadzili rozmowy w Rimbo pod Sztokholmem. Negocjacje pod auspicjami ONZ trwały tydzień i doprowadziły do uzgodnienia rozejmu w Hudajdzie oraz wymiany jeńców.

 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie.

 

Wojna w Jemenie doprowadziła do gigantycznej katastrofy humanitarnej w tym kraju, którą ONZ nazywa "największą na świecie". Szacuje się, że zagrożonych głodem jest ok. 20 mln Jemeńczyków.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?