Władze Arabii Saudyjskiej pozbawiły obywatelstwa syna Osamy bin Ladena. Milion dolarów dla osoby, która wskaże jego kryjówkę

(fot. EPA/CIA HANDOUT)

MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało w piątek oświadczeniu, że pozbawiło obywatelstwa tego kraju Hamzę bin Ladena. Syna Osamy poszukują władze USA, które oferują za informacje o nim milion USD.

 
Z opublikowanego w saudyjskiej prasie oświadczenia wynika, że Hamza bin Laden został pozbawiony obywatelstwa na mocy listopadowego królewskiego rozporządzenia.
 
Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki Hamzy bin Ladena, może liczyć na nagrodę w wysokości 1 mln USD. W ocenie amerykańskiej dyplomacji wyrósł on na nowego przywódcę Al-Kaidy.
 
(fot. EPA/US DEPARTMENT OF STATE)
 
Trudno ustalić, czy Hamza bin Laden przebywa obecnie w Iranie, Syrii czy w Afganistanie - pisze AFP. Stąd apel Departamentu Stanu i nagroda.
 
29-letni Hamza bin Laden figuruje od dłuższego czasu na "czarnej liście" terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla interesów USA. W ostatnim okresie stał się bardziej aktywny niż dotychczas - zauważa AFP.
 
W lipcu 2016 r. Hamza bin Laden zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Jak podał amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów, w 21-minutowym nagraniu audio, zatytułowanym "Wszyscy jesteśmy Osamami", Hamza zapowiadał, że globalna walka przeciwko Stanom Zjednoczonym będzie kontynuowana.Przed zamachami z 11 września Hamza przebywał z ojcem i rodziną w Afganistanie, a następnie w Pakistanie, dokąd przeniosło się kierownictwo Al-Kaidy po amerykańskiej inwazji pod Hindukuszem.
 
Osama bin Laden został zabity 1 maja 2011 r. w Pakistanie przez komandosów z wyspecjalizowanej jednostki Navy SEALs. Przywódca Al-Kaidy był ścigany przez służby wielu krajów przez dekadę w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 r.
 
Wśród materiałów, jakie grupa, która zlikwidowała Osamę, przywiozła do USA, znalazł się też film z wesela Hamzy, które odbyło się najprawdopodobniej w Iranie. Dzięki temu nagraniu udało się ustalić jego późniejszy wizerunek. 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?