Pompeo: martwi nas postawa Pekinu ws. Morza Południowochińskiego

(fot. PAP/EPA/BULLIT MARQUEZ / POOL)

Szef dyplomacji USA Mike Pompeo, który w czwartek rozpoczął wizytę na Filipinach, oświadczył, że Waszyngton martwi postawa Pekinu w sprawie Morza Południowochińskiego, na którym Chiny ograniczają swobodę nawigacji innym krajom, w tym Filipinom.

 

Pompeo spotkał się w bazie wojskowej w Manili z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte. Na razie nie ma informacji o wspólnej konferencji prasowej, ale sekretarz stanu USA zapowiedział wcześniej, że przedstawi Duterte przebieg szczytu w Hanoi, gdzie prezydent Donald Trump spotkał się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

 

Podczas lotu z Hanoi do Manili Pompeo zapowiedział, że na Filipinach będzie rozmawiał na temat "strategii bezpieczeństwa narodowego", przyjętej przez Stany Zjednoczone w związku z asertywnymi poczynaniami Chin na Morzu Południowochińskim, na którym na sztucznych wyspach budują instalacje wojskowe.

 

Duterte stara się zacieśniać relacje z Pekinem i zbiega o chińskie inwestycje i fundusze strukturalne, a jego stosunki z amerykańską administracją były jak dotąd bardzo chłodne. Przed spotkaniem z nim Pompeo powiedział, że liczy, iż nawiąże dobry kontakt z prezydentem Filipin oraz szefem tamtejszej dyplomacji Teodoro Locsinem dzięki "długotrwałym i głębokim relacjom między obydwoma krajami".

 

Chiny roszczą sobie prawa do większości akwenu Morza Południowochińskiego, przez który rocznie transportowane są towary i surowce o szacowanej wartości ponad 5 bln dolarów. Roszczenia terytorialne dotyczą Spratly i Wysp Paracelskich i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, głównie z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, a także w mniejszym stopniu - z Malezją i Indonezją.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?