Putin: Rosja, Turcja i Iran mogą dać impuls uregulowaniu w Syrii

(fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV / POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na spotkaniu z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że wspólne rozmowy rosyjsko-turecko-irrańskie, które odbędą się w Soczi, mogą "nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii".

 

"Jestem przekonany, że zdołamy nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii, zarówno w terenie, jak i w ramach zabiegów politycznych i dyplomatycznych w celu ustanowienia dialogu wewnątrzsyryjskiego" - powiedział Putin na początku rozmów z Erdoganem.

 

Szczyt prezydentów Rosji, Turcji i Iranu odbywa w czwartek w Soczi, a w kuluarach szczytu Putin przeprowadza rozmowy dwustronne z przywódcami obu krajów. Na spotkaniu z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim rosyjski lider oświadczył, że jest wdzięczny za "wkład, który wnosi Iran w uregulowanie problemu syryjskiego".

 

Rosyjsko-turecko-irańskie rozmowy o Syrii na szczeblu przywódców odbywają się po raz czwarty. Kreml zapowiadał, że chce na nich omówić dalsze wspólne kroki w celu normalizacji sytuacji w Syrii. Komentatorzy w Moskwie oceniają, że spornym tematem może okazać się sytuacja w prowincji Idlib, nadal kontrolowanej przez rebeliantów i dżihadystów syryjskich wywodzących się z Wolnej Armii Syryjskiej (FSA).

 

Trudną kwestią w rozmowach z Turcją jest kwestia kurdyjskich ugrupowań zbrojnych na północnym wschodzie w Syrii. Tłem dla rosyjsko-turecko-irańskiego szczytu jest też zapowiedziane wycofanie się sił amerykańskich z Syrii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook