Ambasada USA na Ukrainie: Rosja wciąż łamie porozumienia w sprawie Donbasu i nie realizuje zobowiązań

(fot. Sergey Kamshylin / Shutterstock)

Cztery lata od podpisania porozumienia o realizacji protokołu mińskiego w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, Rosja nie realizuje wziętych na siebie zobowiązań - oświadczyła we wtorek ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie.

 
"Rosja musi powstrzymać się od podsycania wywołanego przez siebie kryzysu humanitarnego, gospodarczego i ekologicznego, uwolnić ukraińskich więźniów, wycofać uzbrojenie i wojska oraz doprowadzić do wstrzymania walk (w Donbasie)" - napisała amerykańska placówka na Facebooku.
 
5 września 2014 roku przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE oraz wysłannicy samozwańczych republik ludowych w Donbasie, donieckiej i ługańskiej, Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki, podpisali w stolicy Białorusi tzw. protokół miński w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie.
 
Dokument składał się z 12 punktów, z których pierwszy przewidywał natychmiastowe i obustronne wstrzymanie użycia broni w Donbasie. Ustalono, że monitoring przestrzegania porozumienia będzie sprawowała OBWE. Zgodzono się także na uwolnienie wszystkich zakładników i nielegalnie przetrzymywanych osób.
 
Protokół mówił o przeprowadzeniu decentralizacji władzy m.in. poprzez przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie niektórych rejonów (powiatów) obwodów donieckiego i ługańskiego. Ustalono również, że na obszarze tym należy przeprowadzić przedterminowe wybory do władz lokalnych.
 
Kolejne porozumienie w sprawie Donbasu, o którym mówi we wtorek ambasada USA w Kijowie, zawarte zostało 12 lutego 2015 roku przez przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji. Uzgodniono wówczas m.in. wycofanie z linii rozgraniczenia broni ciężkiej, dzięki czemu miała tam powstać strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Ustalono wtedy także, że z terytorium Ukrainy zostaną wycofane wszystkie obce wojska.
 
Porozumienie to zostało następnie podpisane przez członków trójstronnej grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja oraz przedstawicieli prorosyjskich separatystów.
 
Protokół z Mińska, jak i późniejsze porozumienie przywódców Niemiec, Francji i Ukrainy i Rosji, nie są przestrzegane. Konflikt w Donbasie trwa od wiosny 2014 roku i wciąż giną w nim ludzie. Według danych misji ONZ ds. praw człowieka ze stycznia bilans ofiar śmiertelnych walk w tym regionie wyniósł ok. 13 tysięcy.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 13:06:46 | 2019-02-12
Po trzystu latach tego państwa mozna się przyzwyczaić.

Oceń 3 26 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook