WHO: dzieci umierają z zimna w obozie Al-Hol w Syrii

(fot. quetions123 / Shutterstock.com)

Zgłoszono śmierć co najmniej 29 dzieci, w tym noworodków, w zatłoczonym obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii w ostatnich ośmiu tygodniach, głównie z powodu hipotermii - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

 

Ta oenzetowska agencja zaapelowała o swobodny dostęp do Al-Hol, podkreślając, że sytuacja stała się "krytyczna" dla 33 tys. ludzi, przebywających tam w surowych zimowych warunkach, bez namiotów, koców i ogrzewania. Wielu dotarło tam, uciekając pieszo przed walkami w prowincji Dajr az-Zaur.

 

WHO podkreśla w oświadczeniu, że wielu nowo przybyłych do al-Hol jest wygłodzonych i wyczerpanych po latach wyrzeczeń, na jakie byli narażeni, mieszkając na obszarze kontrolowanym przez Państwo Islamskie (IS). Wskazano jednocześnie, że "humanitarny dostęp do obozu i otaczających go dróg jest utrudniony w powodu przeszkód biurokratycznych i ograniczeń podyktowanych względami bezpieczeństwa".

 

Obóz Al-Hol powstał 11 kwietnia 2016 roku, kilka miesięcy po wyparciu przez zdominowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) z miasta Al-Hol dżihadystów z IS.

 

15 grudnia 2018 roku Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że syryjscy bojownicy pod wodzą Kurdów, wspierani przez USA, zdobyli Hadżin w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii - ostatnie miasto w tym kraju kontrolowane przez IS.

 

Samozwańczy kalifat IS w Iraku i Syrii rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych, ale bojownicy tej radykalnej organizacji nadal działają w pustynnych regionach przygranicznych i dokonują ataków. 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: głód, syria, who

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ann. 23:47:39 | 2019-01-31
Jak można pomóc? Jakies konto?

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook