Węgry: rząd przekaże pomoc dla szpitali w Syrii

(fot. Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com)

Rząd węgierski udzieli pomocy wysokości 505 mln forintów (1,6 mln euro), aby zapewnić funkcjonowanie przez rok trzech szpitali w Syrii - poinformował w środę dziennik "Magyar Hirlap".

 

Premier Viktor Orban przekazał we wtorek w Budapeszcie dokument informujący o tej pomocy nuncjuszowi apostolskiemu w Syrii kardynałowi Mario Zenariemu. Fundusze zostały wyasygnowane w ramach programu "Hungary Helps" na szpital św. Ludwika w Aleppo oraz szpitale francuski i włoski w Damaszku.

 

Przekazując dokument, Orban podkreślił, że Węgry są zaangażowane w pomoc potrzebującym społecznościom i rodzinom na Bliskim Wschodzie i chciałyby przyczynić się do złagodzenia katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną w regionie. Dodał, że nie należy sprowadzać problemów do Europy, tylko pomagać tam, gdzie się one pojawiły.

 

Kardynał Zenari podkreślił ze swej strony, że "przemoc w Syrii dotyka przede wszystkim mniejszości, a zwłaszcza chrześcijan, a wśród nich w największym stopniu cierpią najbardziej bezbronni, czyli kobiety i dzieci".

 

Zaznaczył, że "znaczna część domów jest uszkodzona, a co trzecia szkoła zniszczona; połowa szpitali przestała istnieć lub jest nie do użytku". Nuncjusz podkreślił przy tym, że dzięki pomocy międzynarodowej tamtejsze szpitale chrześcijańskie leczą nie tylko chorych chrześcijan, ale także muzułmanów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook